Национална Асоциация „Българско Черноморие“ се включва в започналата инициатива „Да спасим местност Болата” за рехабилитация на брегозащитната инфраструктура на залива.
Това се случва, след като граждански организации изпратиха писмо до премиера, министъра на отбраната и до Областна администрация Добрич, в което настояват за спешен ремонт на буните в залива Болата, тъй като съществува опасност да залеят вододайната зона и помпената станция, която захранва с питейна вода Българево, Св. Никола и комплекса „Русалка“.
Асоциацията застава в подкрепа на инициативата на граждански организации от община Каварна за незабавен ремонт на силно повредените брегозащитни буни, пазещи от морските стихии уникалният залив Болата, отличен сред десетте най-красиви в света.
Тези съоръжения са последната преграда пред бурното зимно море да отнесе плажната ивица, да навлезе в местното блатото и да залее вододайната зона с помпената станция. Така ще се лишат от питейна вода над 1500 постоянно живеещи в района на селата Българево, Св. Никола и близкото вилно селище.
„Подкрепяме каузата, буните пазещи един от най-красивите заливи в света, да се обявят за критична инфраструктура и спешно да се рехабилитрат по реда на Закона за защита при бедствия“, съобщават от асоциацията.
На 10 февруари тя е внесла писмо до Главния инспекторат на министерски съвет с искане за съдействие и по възможност ускоряване действията на администрацията във връзка с инициативата.
„В писмото ни сме подчертали сериозността на проблема, че под въздействието на морските стихии, брегоукрепителните буни на залива „Болата“ са силно увредени и разкъсани на места. Тяхната брегоукрепитална структура е компрометирана, а защитният им потенциал е най-вероятно вече изчерпан. Съществува реален риск, бурното море да отнесе плажната ивица на залива, единствената в района, която през август 2017 г. под егидата лично на министър-председателя Бойко Борисов, се трансформира статутът й за ползване от местните хора. Посочили сме и риска от унищожение на блатото зад плажа, част от защитена местност „Степите“, както и риска от заливането с морска вода на вододайната зона с помпената станция. В писмото ни сме декларирали подкрепата си към инициативата на граждански организации от община Каварна и предложението им те да се обявят за критична инфраструктура, след което спешно да се рехабилитират по реда на Закона за защита при бедствия“, пишат още от Асоциация „Българско Черноморие“.
Ферментиралите храни са особено полезни за организма. Чрез тяхната консумация можем да предотвратим настинки и…
Подсъдим получава 6 години затвор за причиняване на ПТП със загинало дете, пътувало в необезопасено…
Ужасяваща гледка се е разкрила в района на Галата във Варна. Там минувачи са се…
На 30 ноември Православната църква почита паметта на Св. ап. Андрей Първозвани. Празникът е наричан…
Кандидатурата ѝ е подкрепена с 581 гласа "за", 34 гласа "против" и 31 гласа "въздържал…
От пресцентъра на МВР предоставиха за медия "Нова Варна" междинни резултати от специализираната полицейска операция…
Leave a Comment