Категории: Варна

Има ли презапасяване с продукти във Варна? (СНИМКИ)

Реклама

Съвсем очаквано след обявяването на извънредно положение в България заради коронавируса българите масово започнаха да се презапасяват с храна и стоки от първа необходимост.

След края на работната седмица варненци препълниха големите хранителни вериги в града, а снимки на опашки и празни рафтове бяха сред най-често публикуваните във фейсбук групите.

Снимка: Мердин Берберов, „Нова Варна“

Проверка на „Нова Варна“ в магазин на една от веригите показа, че паника и напрежение при пазаруването няма, но опашки с чакащи и препълнени колички – да.

Снимка: Мердин Берберов, „Нова Варна“

Най-често срещаните продукти в количките бяха брашното, олиото, водата, захарта, ориза и другите видове варива и тоалетната хартия. Сред най-търсените плодове се оказаха бананите.

Снимка: Мердин Берберов, „Нова Варна“

Някой от тях споделиха, че пазаруват за роднините си, които живеят извън Варна.

Снимка: Мердин Берберов, „Нова Варна“

Ситуацията в кварталните магазини също бе подобна – опашки, пълни кошници и празни рафтове. Най-търсеният продукт там се оказва брашното, следван от ориза, захарта, консервите и тоалетната хартия.

Аналогична е ситуацията в цялата страна. Сред най-търсените храни са брашното, ориза, лещата, царевицата и боба.

Снимка: Мердин Берберов, „Нова Варна“

В някои магазини, например „Фантастико“, има ограничение за броя на хората, които могат да влизат.

От Кауфланд“, Т Маркет”, “Лидл” и “Метро” заявяват, че засега не предвиждат ограничения за броя на клиентите, които се допускат в магазините.

От рано сутринта обаче опашки се вият пред хранителните магазини в столицата.

Снимка: Мердин Берберов, „Нова Варна“

Храна в България има, няма място за паника, успокои земеделският министър

Храна, и то българска има достатъчно, нашите производители са готови да посрещнат всички заявки от хранителните търговци за доставка. Те имат ресурси от няколко месеца до две години, дори да няма нова реколта, могат да задоволят вътрешното потребление на храни.

Това каза министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева в официално изявление в Министерски съвет в петък, заедно с представители на хранителния бранш.

Снимка: Министерство на земеделието, горите и храните

По думите ѝ, всяко презапасяване може да повлияе основно върху финансовия бюджет на потребителите и хранителния срок на годност. Това би довело до изхвърляне на годна и качествена храна.

Земеделският министър посочи, че България е основен производител и търговец в световен мащаб на зърнени култури, на 11 място сме в света по производство на пшеница.

„За слънчогледа, един също много конкурентен хранителен бизнес с производство на олио, експортно ориентиран, в предприятията за производство на олио има налична суровина за минимум 3 месеца, за да произведат олио“, съобщи Танева.

Тя уточни, че половината от това олио ще е за вътрешно потребление, при необходимост и отделно от това, неизтъргуван слънчоглед има до края на годината като наличност, за да задоволи потреблението на растителни масла.

Марияна Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите потвърди, че към момента няма производител в България, който да е притеснен за суровината.

Снимка: Мердин Берберов, „Нова Варна“

Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България и Владислав Михайлов, председател на Национална асоциация на млекопреработвателите увериха, че недостиг на млечни продукти няма.

Йордан Господинов, изпълнителен директор на Асоциация на производителите на рибни продукти – БГ Фиш подчерта, че количеството на българска риба е достатъчно и консумацията. Дамян Вътев от Асоциацията на месопреработвателите в България и Жана Величкова, изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки също се обединиха около позицията, че техните браншове имат достатъчно наличности от месни продукти и безалкохолни напитки.

Снимка: Мердин Берберов, „Нова Варна“

От Европейската агенция за безопасност на храни (EFSA) уверяват, че няма риск за предаване на коронавирус чрез храни.

„Презапасяването с храна е нормална реакция на хората. Не би следвало да има криза със стоките от първа необходимост. Властта се мобилизира. Трябва да се потърси механизъм за гарантирано снабдяване разносна храна по домовете. Местните власти трябва да потърсят механизъм“, обясниха в ефира на „Нова телевизия“ Богомил Иванов от Активни потребители и Добрин Иванов от АИКБ.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

ПП-ДБ: Бойко Борисов за премиер на България е абсолютно неприемливо предложение

Според "Продължаваме Промяната - Демократична България" Бойко Борисов цели да блокира работата на Народно събрание.…

преди 6 часа

Ще има ли скок в цената на водата в България?

Цената на водата на 28-те ВиК дружества в България ще се промени от началото на…

преди 7 часа

Страните от НАТО трябва да отделят 3% от БВП за отбрана

Съюзниците в НАТО ще трябва да харчат близо 3% от БВП за отбрана, казва висш…

преди 7 часа

Слави Трифонов твърдо: Без Борисов за премиер и Атанасов за председател на НС

"По отношение на Бойко Борисов - министър председател, а Атанас Атанасов - председател на парламента…

преди 7 часа

Order.bg – Единствената Българска платформа за поръчки и доставки на храна във Варна

Варна, като един от най-прекрасните градове на България, сега може да се похвали с една…

преди 8 часа

ДКЦ 5 Варна вече е с асансьор и амбициозен проект за нова сграда с операционни за 8,5 млн. лева

„ДКЦ V – Св. Екатерина – Варна“ ЕООД е с готов проект за изграждане на…

преди 8 часа