Категории: Варна

21 души под карантина заради първия варненец с коронавирус

Реклама

21 души, контактни на 47-годишния варненец с коронавирус, са поставени под карантина.

Това стана ясно след заседание на Областния кризисен щаб в Областна администрация.

Първата положителна проба на мъжа бе установена в лабораторията на „Света Марина“, а втората – от Националната референтна лаборатория и обявена от ген. Мутафчийски на брофинг.

Мъжът е пътувал до Италия и Испания, където е бил на сватба. На връщане от София за Варна на 14 март е пътувал с влак.

Вследствие на това е изолиран подвижният състав и превозния персонал на влак, с който е пътувал установен с коронавирус пациент, съобщиха от БДЖ.

Четирите вагона от състава на влака са изолирани и поставени под карантина. Превозният персонал, който е бил на смяна във влака, също е поставен под карантина, като на служителите са взети проби за изследване, се казва още в информацията.

В момента мъжът, за когото се разбра, че е диджей, е поставен под карантина в инфекциозното отделение на УМБАЛ „Св. Марина“.

„Днес Националният щаб потвърди за първи случай на заразен с коронавирус в нашия град. Всички други проби от днес са отрицателни. В разгара на епидемията в Италия заразеният мъж е пътувал от Варна до Бергамо, а после до Испания. Резултатът от неговата авантюра е 21 души поставени под карантина в страната!“, написа във „Фейсбук“ кметът на града Иван Портних.

Той припомня, че Наказателният кодекс предвижда затвор до 5 години и глоба от 10 000 лв. до 50 000 лв. за всеки, който наруши разпореждания против разпространението на коронавируса.

Портних обяви още и затягане на мерките в града:

– Засилват се проверките по търговските обекти от екипи на общината и РЗИ. При неспазване на хигиенни изисквания или наличие на струпване на хора, ще последват тежки санкции за собствениците, включително затваряне на обекта!

– Общината е готова да съдейства на екипите на полицията и РЗИ, които проверяват поставените под домашна карантина;

– Общинската ДД фирма поема обработките на важни транспортни центрове като автогара, жп гара, подлези. Продължават eжедневните дезинфекции на автобусите и тролейбусите на градския транспорт;

– От 16 март временно спира таксуването в синята зона;

– Общината и полицията организират контрол на гарата и автогарата;

– Районните кметове ще проверяват дали домуправителите осигуряват дезинфекции във входове, на врати, брави, асаньори, парапети в кооперациите;

„Имаме готовност при влошаване на ситуацията на по-крути мерки. Искам да помоля всеки един от Вас за отговорност! Бъдете разумни, бъдете здрави!“, апелира Портних.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Времето на 23 юни: Слънце на морето и опасни бури в Западна България

НИМХ предупреждава: Динамично време и гръмотевични бури в Западна България днес По данни на Националния…

преди 9 секунди

Драма край Околчица: Млада майка е с опасност за живота след употреба на синтетични наркотици

Лекари се борят за живота на 24-годишна майка, открита в безпомощно състояние край Околчица Шокиращ…

преди 13 часа

Три деца с морбили са хоспитализирани в Плевен: Актуална информация

Морбили и варицела в Ловешка област: Здравните власти с подробности за новозаразените Ситуацията със заразните…

преди 13 часа

Олег Невзоров се завърна във Варна: Прокуратурата и МВР предприеха процесуални действия

Разследват Олег Невзоров във Варна: Какво се случва след завръщането му в България? Варна отново…

преди 14 часа

Разследват смъртта на тригодишно момченце в Пловдив

Почина тригодишно дете след инцидент в пловдивския квартал "Столипиново" Трагичен инцидент разтърси Пловдив тази сутрин.…

преди 14 часа

Планират DARA да бъде хедлайнер на празничния концерт за Деня на Варна

Варна празнува с "Евровизия": DARA е голямата звезда на концерта "Гласът на Варна" Празничните събития…

преди 15 часа