Началото на поредицата е пролетен поздрав към почитателите на изкуството с прочутите пейзажи с разцъфнали дървета на варненския художник Янко Маринов
В тези дни, в които всички имаме нужда от досег с възвишеното и красивото, Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна честити Първа пролет на варненци с пролетните пейзажи на художника Янко Маринов (1907-2001), инициатор за създаването на Галерията и неин първи директор.
„Искаме с него да започнем една поредица – „Картината на деня“, вярваме, че така ще продължим да бъдем заедно с почитателите на изкуството, и то по един смислен и вдъхновяващ начин“, споделя директорът на Галерията Пламена Рачева.
„Ще ги срещаме с класици на българското изкуство, с извънредно ценни произведения на чуждестранни автори, с най-добрите представители на съвременното българско пластично изкуство от ХХ и ХХI век от Варна и с архив на проведени изложби през последните години. С нашата поредица ще можете да разгледате не само творби от постоянната експозиция, а и шедьоври от фонда на Галерията. Ще се радваме, ако споделяте кои са Вашите фаворити. Бъдете отговорни, останете вкъщи и ни се доверете – ние ще доведем изкуството на екраните във Вашия дом. Бъдете здрави!“
За да почувствате галерийната атмосфера, можете да посетите виртуално Градската художествена галерия – Варна.
Ако Пролетите на Янко Маринов са ви докоснали, тук можете да научите за историята на тяхното създаване, разказана от изкуствоведа Пламена Димитрова, директор на Градската художествена галерия – Варна и изследовател на творчеството на художника:
ПРОЛЕТ В РУПИ. Пейзажите на Янко Маринов от варненския квартал
„Вярвам да успея, защото където има воля, има и път“ – Янко Маринов, 1939 г.
Когато Янко Маринов пристига след Втората световна война във Варна и се заселва трайно тук, в града вече съществува стабилна група от художници, сред които са известните маринисти Христо Каварналиев, завършил живопис в Анверс, Георги Урумов, завършил академията в Букурещ, ненадминатият в българския пейзаж акварелист Константин Щъркелов, наскоро завърналият се от Америка маринист Георги Велчев, Милен Сакъзов, Петър Францов и други талантливи художници. Всички те в малка или по-голяма степен имат своя принос в развитието на българското изкуство и най-вече на маринистичния пейзаж. Ако съпоставим изкуството на Янко Маринов с изкуството на цялата плеяда художници маринисти, работещи във Варна през 50-те години на XX век, се убеждаваме в неговата ярка творческа индивидуалност.
По повод на откритата от художника на 7 юли 1946 г. втора самостоятелна изложба във Варна – в салона на Българо-съветското дружество (над сладкарница „Палма“), известният български колекционер д-р Д. Милев пише във вестник „Народно дело“: „Големи и чудни по замисъл и изпълнение табла; необикновена плодовитост, размах, умение – голяма живост …“ В статията си под наслов „Художествената изложба на Янко Маринов“ той цитира думите на проф. Саша Попов за „феноменалните“ миниатюри на художника: „Тук всяка точка е изкуство“. В малките формати на картините оживяват сцени от живота на циганските катуни на рибарите и децата, играещи по брега, пейзажите от Килифарево и това са теми, които ще вълнуват художника и през следващите десетилетия неотменно в изкуството му.
През 60-те години на XX век пролетните и есенните пейзажи остават характерни и предпочитани сюжетни мотиви и теми, подтикват художника към търсене на един индивидуален, ясно изразен експресивен живописен похват. Тогава професор Кирил Цонев, по повод на една от самостоятелните му изложби, ще напише: „Искате пролетни пейзажи – ще ги намерите при художника Янко Маринов“. Както другите пейзажисти от неговото поколение, художникът също свързва сюжетите си не само с морския бряг, но и с мотиви, които отразяват неповторимата красота на нашите планини, прелестта и богатството на плодородната земя. Любовта към родния край Килифарево се превръща в отделна тематична линия в творчеството му. Като човек, роден в земеделски край, той е генетично привързан към земята и има силно визуално осезание за цветовите хармонии в пейзажа през различните годишни сезони. Сетивно и емоционално възприема годишните цикли на преобразяване на земната материя и на природата.
След 1967 г. художникът Янко Маринов навлиза в нов етап от своето изкуство. За живописта му вече е характерна наситената експресивна интензивност на багрите. В сюжетите му още преобладават пейзажите от Килифарево и неговите околности с градини и лозя, в които нежното тревисто зелено се редува с нюансите на топлите земни охри. Творчески черпи вдъхновение от красивата хармония на цветовете, от съпоставката на чисти багри, редуващи се паралелно, която съществува както в света на реалността, така и в света на декоративните тъкани и изкуството.
Националното звучене на живописните пейзажи в изкуството му е защитено не само от темата или мотива, а най-вече от колоритното им изграждане. Живописното внушение на картините му няма сходство с живописта на другите варненски художници, също рисували пейзажи с различни мотиви от старата част на Варна, от подбалканските градчета и от други селища, носители на националния ни дух и култура. Но тези творци притежават чувствителност, различна от тази на Янко Маринов, който с голямо умение успява да извлече от реалността „малките“ сюжети от живота и да се фокусира върху емоционалната им значимост.
Пламена Димитрова-Рачева, изкуствовед
Директор на ГХГ-Варна
Текст от монографично издание за художника Янко Маринов на ГХГ – Варна, 2019 г. Предстои представянето на изданието, посветено на 70 години от създаването на ГХГ – Варна.
Репродукции: Александър Николов
Варна грейва с изцяло нова коледна украса в централната част на града, научи медия "Нова…
Днес се проведе брифинг, по време на който началникът на сектор "Пътна полиция" Варна, изнесе…
38-годишен от Бяла е задържан за нанесен побой на приятелката си, съобщават от пресцентъра на…
По думите на синоптика Ники Василковски през първите дни на месец декември времето ще бъде…
Мъж получава 10 години затвор за причинено смъртоносно ПТП след навлизане в насрещното платно при…
От НИМХ прогнозират, че през следващите дни ще преобладава слънчево време, но в петък (29…
Leave a Comment