Липсата на активност, светлина и интерактивност, всички те са фактори, които могат да нарушат съня ни през този период на ограничителни мерки.
Доктор Дидие Лагард, изследовател в научния комитет на Националния институт за следене на съня (INSV), говори за добрите навици, които е необходимо да се предприемат, за да се спи добре, информира „Нова телевизия“.
Вижте пет съвета, за да спим по-добре в този сложен период:
Правилото е „да спазвате физиологичните и психологическите си ритми“, казва специалистът. А именно:
Лягайте и ставайте по едно и също време
Това, че сте изолирани, не означава, че трябва да останете в леглото до обяд и да си лягате късно! Напротив, важно е да поддържате нормалния си биологичен ритъм: „настройте будилника си на часа, в което обикновено ставате, за да отидете на работа. Така ще настроите темпото за деня си. Можете да се събудите добре, само ако спите добре. „
Излагайте се на слънцето
Изолацията разрушава тялото ни, особено при производството на хормона мелатонин. Той се набавя през целия ден благодарение на слънцето, а вечер се отделя в тялото, за да подсигури добрия сън. Въпреки това, през последните дни, заради ограничителните мерки, ние много по-малко сме изложени на дневна светлина. „Ако сте в тъмен апартамент и без външност, това е още по-проблематично“, уточнява д-р Лагард. „Стойте до прозорец колкото е възможно повече, когато има лъч слънце, който да запълни мелатонина.“
Движение
Ако правителството разрешава само джогинг от един час в рамките на километър около дома ви, има и други алтернативи да спортувате у дома. „Отново става въпрос за приближаване до максимума от нормалното: ако сте спортен тип, продължете да бягате или ходите пеша (очевидно спазвайки инструкциите, издадени от държавата) “. И за всеки малко ежедневно упражнение може да бъде полезно само в периоди на изолация, особено по отношение на съня. Известна е поговорката – здрав дух здраво тяло!
Спазвайте балансирана диета
Ако се препоръчва храна за подсилване на имунната система, доктор Лагард също съветва да се консумират максимум пресни продукти. „Консервираните храни, губят много хранителни вещества“. Липсват ви въображение? Има достатъчно лесни рецепти, дори и за онези, които не обичат да готвят.
Поддържайте връзка с близките си
При ограничителните мерки, логично е срещите да се редуцират. Това обаче, не означава, че човек не може да поддържа контакти! Така че, за виртуалните аперитиви с приятели и семейство е добър начин да оцелее хармонията между двойките и по време на изолация. Важно е да сте заети по време на тези стриктни мерки.