Носителят на Нобелова награда гениален немски физик–теоретик, философ и писател Алберт Айнщайн е оставил ясни изисквания относно подхода към тялото му след неговата смърт.
Айнщайн не е искал тялото му да бъде полагано за отдаване на почит, нито мозъкът му да подлежи на каквито и да било изследвания. Затова настоява тленните му останки да бъдат кремирани и прахът му да бъде тайно разпръснат, за да се избегнат всякакви спекулации и посегателства върху него.
Когато здравето му рязко се влошава, той пише завещание и заявява на приятелите си: „Аз изпълних своята задача на тази земя“. Умира на 18 април 1955 година от аневризма на аортата в болница в Принстън. Точно преди смъртта си произнася няколко думи на немски, но американската медицинска сестра не ги разбира и не може да ги възпроизведе. Преди смъртта си пожелава скромно погребение. Погребението се извършва на 19 април 1955 г., присъстват само 12 от най-близките му роднини и приятели. Тялото му е кремирано и прахът е разпръснат във въздуха.
Томас Харви, патологът, отговорен за аутопсията на тялото, не се е съобразил с това желание на немския физик и открадва мозъка му. После нещата стават още по-странни. Когато близките на Айнщайн разбират това, неговият сън не предприема съдебни действия срещу патолога, а само настоява всички резултати да бъдат използвани само и единствено с научна цел. В резултат на това благоволение Харви продължава да държи мозъка на физика, разрязан собственоръчно от него на 170 парчета, в мазето си.
През 2005г., по случай 50-годишнината от смъртта на Айнщайн, патологът дава интервюта пред много медии, разкривайки повече подробности за периода, в който е изучавал мозъка на немския физик. Харви умира на 94 години на 5 април 2007 г. в Университетската болница в Принстън. Три години по-късно наследниците му даряват всички запазени частици и документи, свързани с изследванията му по мозъка на Айнщайн, на Националния музей по здраве и медицина в Силвър Спринг, Мериленд.
Няколко години по-късно част от дарените веществени доказателства са присвоени от музея „Мютер” във Филаделфия.
Източник: Обекти.бг
По публикацията работи: Ивайла Андонова
Според Центъра по заразни и паразитни болести (ЦЗПБ) се наблюдава ръст на случаите на грип…
Армията на Украйна контролира 800 кв. км от руския граничен регион Курск, съобщи източник от…
Читател на медия "Нова Варна" сигнализира, че е забелязал куче, паднало в канала до Зоологическата…
От РЗИ-Варна предоставиха за медия "Нова Варна" седмична информация. От нея става ясно, че за…
Ужасяващо ново проучване прогнозира точно колко хора ще умрат от изменението на климата до 2100…
Ружа Игнатова е в неизвестност от края на 2017 г. Тя е разследвана в редица…
Leave a Comment