Категории: България

Без карантина и тестване за колегите на починала от коронавирус жена

Реклама

През почивните дни в столичната Пета градска болница почина 64-годишна пациентка след усложнения от коронавирус. Това стана само ден след като е приета за лечение.

Жената е служител на гара „Илиянци”. По време на работа началникът ѝ забелязал, че тя не се чувства добре, предава „Нова телевизия“.

„В деня, в който последно беше на работа, някъде по обяд, може би, влязох при нея за услуга и видях, че е умърлушена. Попитах я дали й е лошо, какво й е? Забелязах, че тя не обядва, както прави всеки ден по това време. Каза, че не й е добре”, обясни Цветан Александров, началник на гара „Илиянци”.

На следващия ден състоянието ѝ се влошава. Вместо да потърси медицинска помощ, решава да се лекува вкъщи.

„Мислила е, че е по-скоро грип, тъй като времето беше такова мартенско време- нито в студено, нито топло. На втория ден се разбра сред колегите , че е с двустранна бронхопневмония. И ден по-късно я приеха в болница и казаха, че е с положителна проба за COVID-19”, обяснява Александроов.

Въпреки че е включена на апаратна вентилация, лекарите не успяват да се преборят за живота й.

Жената работела като ръководител „Търговска експлоатация” на гарата. Длъжността й налагала да се среща с много клиенти и колеги.

„На ден с десетина души поне беше в пряк контакт. Всеки ден са различни дежурни, тоест се среща с различни 10 души”, обясни Цветан Александров.

Началникът на гарата също имал ежедневни контакти с вече починалата жена. Работил в съседната канцелария.

„Няколко пъти съм ходил там, а просто, за да се видим, да си поговорим, тъй като сме колеги”, разказва Александров.

Докато е била на работа, не е ползвала предпазна маска, казват колегите й. Никой не знае откъде се е заразила. Знае се обаче, че е имала контакт и със сина на първите починали от коронавирус в България. Той също работи на гарата в Илиянци. Все още е под карантина.

„Още тогава имаше много служители, които са искали да се изследват. Във ВМА, в „Пирогов” са отказвали, тъй като са казвали, че ние сме втора контактна линия, но никой не знае дали тя не е хванала чрез него”, обяснява Александров.

След като колегите на вече починалата жена разбират, че е с положителна проба за коронавирус, началникът на гарата сигнализирал в Регионалната здравна инспекция.

Досега обаче никой от служителите на гара „Илиянци” не е сложен под карантина. Не са и изследвани. Знае се, че са изолирани само съпругът и дъщерята на 64-годишната жена.

Ръководителят на гарата твърди, че не е направена и задължителната дезинфекция на работните помещения.

„Значи на следващия ден, след като тя вече е болна, и е в домашен отпуск, на нейното място идва нейна колежка и работи на нейното място. Всички се притесняват. Дали те са носители, дали трябва да ги изследват”, обясни Александров.

От Националната компания „Железопътна инфраструктура” обясниха, че никой не им е сигнализирал за смъртния случай. От БДЖ обясниха, че казусът е в правомощията на Регионалната здравна инспекция. След нашия сигнал, оттам започнаха проверка.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Голям удар на митница Варна: Заловиха тонове контрабанден текстил от Турция

Контрабанден текстил за хиляди левове е задържан при проверка на камион във Варна Служители на…

преди 2 минути

Агресия в Пловдив: Младеж с тротинетка ритна баща на 3-месечно бебе край Гребния канал

Шокиращ инцидент в Пловдив: Полицаи издирват нападател на тротинетка, нападнал млад баща пред очите на…

преди 5 минути

Морето или сушата: Защо все повече български моряци избират работа в офиса?

Търсенето расте: Морски специалисти от България избират кариера на брега През последните години се наблюдава…

преди 13 минути

Скок на цените на винетките: С 30% по-скъпо пътуване от 1 август 2026 г.

МРРБ предлага нови цени за винетките: Вижте пълната тарифа и къде ще отидат парите Шофьорите…

преди 19 минути

Решаващ ден за чистотата във Варна: Общинският съвет изслушва кмета Благомир Коцев

Решава се съдбата на сметопочистването във Варна: Общинският съвет заседава днес Днес, 25 юни 2026…

преди 24 минути

Правителството премахва остарялата тарифа за пристанищни такси от 2007 г.

Промени в пристанищните такси: Държавата привежда правилата в съответствие с европейските изисквания Министерският съвет официално…

преди 30 минути