Категории: Варна

Д-р Георги Караджов: Към всеки случай на остра респираторна инфекция подхождаме със съмнение за Covid-19

Реклама

Д-р Георги Караджов е общопрактикуващ лекар във Варна. В интервю за „Нова Варна“ той сподели своя опит с пациенти със съмнение за Covid-19.

Епидемията от коронавирус поражда много въпроси у всеки един. Доказаните случаи в страната вече са над 600, а починалите са 24. Свързахме се с д-р Георги Караджов, за да ни разкаже малко повече за метода на работа с притеснителния вирус, както и каква е причината бързите тестове да отчитат несигурни резултати.

– Колко пациенти средно на ден се свързват с Вас със съмнения за коронавирус?

– Всеки ден има около четири-пет души, които се обръщат за помощ със симптоми на остра респираторна инфекция. Според инструкциите, сме длъжни към всеки такъв случай да подхождаме със съмнение за Covid-19.

– Какъв е подходът при съмнение?

– Трябва да се дадат насоки на пациента по телефона и при влошаване на състоянието му да бъдат уведомени РЗИ и Инфекциозна болница. Това невинаги е възможно. Пациентите често отказват да посещават спешни кабинети. Спешна помощ и инфекциозна клиника също отказват да посещават или да изследват пациенти с ОРЗ.

– Какви са най-често насоките, които давате на своите пациенти?

– Познавам пациентите си сравнително добре и мога да подхождам индивидуално спрямо всеки отделен случай. Повечето остри респираторни инфекции действително преминават сами, само със симптоматични средства. Това са лекарства, които не лекуват заболяването, а неговите последици – висока температура, кашлица, отделяне на храчки, запушен нос. Като се справим с тях даваме време на имунната система да пребори вируса или бактерията, която ги е предизвикала. Лекарства, които подпомагат имунната система, също имат широко приложение.

– А при какви обстоятелства се прави тест за коронавирус? 

– Тестове се правят по преценка на колегите от инфекциозна клиника. Трябва да отбележа, че понякога се действа озадачаващо. Жена с двустранна пневмония, която има контакт с колежка, завърнала се от Германия и работи в голям офис, с много хора, не беше изследвана. В същото време хронично болен пациент, който от няколко месеца се оплаква от задух и кашлица, без контакти със съмнение за Covid-19, беше изследван. В такива случаи моля пациентите да си направят тест в частна лаборатория. Доскоро такива във Варна нямаше, но от няколко дни се правят както бързи тестове за антитела, така и PCR. За съжаление бързите тестове не са надеждни, а цената на сигурния PCR тест е твърде висока и пациентите по-скоро не са склонни да го заплатят.

– Kолко от Вашите пациенти са изследвани досега?

– Един път проведохме бърз тест, който излезе отрицателен. Споменатия хронично болен пациент беше изследван с PCR – също отрицателен. При третия случай бързият тест показа положителен IgG, което означава, че пациентът е преболедувал Covid-19 на крак и вече има имунитет. Направен му беше PCR, който се оказа отрицателен. Общо трима пациенти. Очакваме по-точни бързи тестове, които ще направят диагностиката по-масова и лесно достъпна.

– Обяснете разликата между двата теста. Защо бързите тестове са по-ненадеждни?

– Бързите тестове търсят антитела срещу вируса. Това са протеини, които организмът произвежда, за да се бори с вирусите. Антителата IgM се образуват в острата фаза на болестта, а IgG остават в организма след преболедуването и предпазват от повторно заразяване. Тестовете за тях по спецификация имат 80-90% точност, но на практика (и според националния щаб) тя е 40-50%. Много държави бракуваха огромни количества от тези проби. Въпреки това доскоро във Варна те бяха единствения начин да се изследваме за коронавирус. PCR търси РНК на самия вирус и е изключително специфична. Проблемът е, че тези тестове са или твърде оскъдни в инфекциозните клиники, или твърде скъпи в частните лаборатории.

– Какво следва, ако пациентът даде положителен резултат на теста?

– Леките случаи остават под карантина у дома. Тежките се приемат в болница. По-важно е какво се прави спрямо контактните. Те се карантинират за 28 дни, но поне според мен е редно и да бъдат изследвани масово и да се проведе дезинфекция по домовете и офисите.

– Има ли причина да сме толкова притеснени от коронавируса?

– За съжаление лошите новини до момента надвишават добрите. Постъпват данни, че вирусът не засяга само белите дробове, но поразява също така сърцето, бъбреците и навярно мозъка. Регистрират се случаи на починали млади и здрави хора. Картината в интензивните отделения в италианските болници все още е тревожна. Същото се отнася за Испания, Англия, САЩ. Имаме опасения, че Китай силно е занижил броя на починалите. Въпреки това отношението към коронавируса трябва да е предпазливо, без да изпадаме в паника. Най-често заболяването преминава леко или безсимптомно, най-засегнати са възрастните и тежко болните пациенти. Социалното дистанциране е неприятна, но необходима мярка, която следва да спазваме старателно. Надявам се скоро да излязат по-точни бързи тестове, а защо не и успешно лечение или ваксина.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

ПП-ДБ ще се срещнат с Бойко Борисов

ГЕРБ заявиха във фейсбук, че приемат поканата за среща. След седем парламентарни избора диалогът между…

преди 9 минути

Денят започва да расте още преди да е дошла истинската зима

На 30 ноември празнуваме Андреевден. Свети Апостол Андрей Първозвани е сред най-почитаните светци у нас,…

преди 10 минути

Ккаво ще бъде времето в почивната неделя по Черноморието

Утре ще е слънчево, в източните райони със слаб вятър от север-северозапад. Дневните температури ще…

преди 33 минути

Променят разписанието на ферибота в Белослав

Медия "Нова Варна" научи, че днес , 23.11.2024г.(събота) , поради силни пориви на вятъра във…

преди един час

Важно съобщение от министъра на образованието на България

Тази учебна година има 396 български неделни училища в цял свят, надявам се, че другата…

преди един час

Какво ще бъде времето през новата седмица: Пълна прогноза

В неделя и през първите два дни от следващата седмица ще бъде предимно слънчево. Вятърът…

преди един час