Категории: Варна

Игор Лазаренко: Музеите се създават не за да влизат в домовете на хората, а хората да влизат в тях

Реклама

Тези думи са на Игор Лазаренко, директор на Регионалния исторически музей – Варна

В интервю за „Нова Варна“ той сподели перспективите на варненските музеи и съдбата, която ги очаква вследствие на разпространението на коронавируса в страната ни и промените, които ще нанесе то върху туристическия живот.

– Пред какви препятствия постави кризата от коронавируса варненските музеи?

– Подобно на всички неработещи културни и туристически обекти, музеите са лишени от приходи, но са с текущи разходи, което води до рестриктивни мерки спрямо присъщите им дейности и възможно съкращение на част от персонала, който е ангажиран пряко с посрещането на посетители и поддържането на експозициите и на музейните пространства.

– По какъв начин ще се отрази случващото се в момента на посещенията впоследствие според Вас?

– Перспективите са негативни. Музеите са атрактивни за туристите, а в момента тенденцията е през тази година да има много слаб или дори никакъв летен туристически сезон. Предполагам, че негативната инерция ще продължи и догодина, надявам се в по-малък мащаб. За разлика от театрите, кината, ресторантите и хотелите, които имат своята българска публика и клиентела, ние разчитаме основно на чужденци, а тях по ред причини ги няма.

– Различни институции намериха спасителен бряг по време на социалната изолация на хората чрез влизане в домовете им през социалните мрежи. Обмисля ли се такъв ход и от Ваша страна?

– Музеите се създават и поддържат не за да влизат в домовете на хората чрез социалните мрежи, а хората да влизат в тяхното социално пространство. Виртуалните разходки са добро решение за места, където човек не може или трудно би стигнал физически – дълбина на морето, пропастни пещери, джунгли, високопланински масиви и други подобни. Варненските музеи и музейни обекти са разположени в градски пешеходни зони или на места с приятна природна среда и след дългата социално изолация биха били добра посетителска дестинация.

– Междувременно разработва ли се програмата на музея след възвръщане на събитията в нормалния им ход? Какви по-интересни и мащабни изложби могат да очакват през тази година в Археологическия музей варненци?

– За съжаление не е ясно как и кога събитията ще се върнат в нормалния си ход. През януари плановете ни бяха едни, днес приоритетите ни са съвсем други. Интересните и мащабни изложби са свързани с организация и финансиране, каквито днес не можем да си позволим. Сам по себеси Варненският археологически музей е достатъчно интересен и мащабен и мисля, че би било добре за общата култура на всеки, който живее във Варна, а все още не е го посетил, да намери време да дойде. Вярвайте ми, постоянно попадам на хора, които ми казват че или са ги водили тук като деца или че никога не са го разглеждали. Така че – заповядайте!

 

По интервюто работи: Ивайла Андонова

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Какви са полезните свойства на киселите краставички

Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…

преди 50 минути

Полезно ли е пресичането на киселото зеле

Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…

преди 55 минути

Спряха ферибота Свищов – Зимнич

Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…

преди 58 минути

Искат срещата между ГЕРБ и ПП-ДБ да бъде публична

Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…

преди 60 минути

Задължителни ли са зимните гуми у нас

Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…

преди един час

Как да си приготвим най-вкусната и бърза баница

Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…

преди един час