Категории: Варна

Разказ за кораб с име на празник, чиято история обаче не е само празнична

Реклама

Денят на труда украсява български корабни бордове от 1946 г. Тогава параходът „Евдокия“ получава многозначителното име „Първи май“

Днес Военноморски музей-Варна ни разказва историята за парахода „Евдокия“. Той е построен в Рендсбург, Германия. Докаран е до Варна от капитан Васил Попов на 16 април 1929 г. след 33-дневно плаване около Европа.

След тържествено освещаване на 19 април 1929 г. параходът потегля на своя първи рейс по българското крайбрежие. Корабът поддържа линията с посещения в пристанищата Варна, Бяла, Несебър, Поморие, Бургас, Созопол.


Корабът е товаро-пътнически и е предназначен за каботажното плаване на Българското търговско параходно дружество (БТПД). Има дължина 51 метра, широчина 8,75 метра и е с DWT 350 тона. Обемът на хамбарите му е 987 куб. м., а отделно разполага и с пътнически кабини за І, II и III класа. С помощта на парна машина (900 к.с.) развива скорост до 11 възeла.

С включването на България във Втората световна война целият корабен парк, с екипажите и служителите, са милитаризирани. По време на войната параход „Евдокия“ преминава през много тежки ситуации. Даден под наем на германците, той плава под германски флаг, без наш екипаж. Използван е като щабен кораб и плаваща казарма. При атака на съветската авиация на 30 март 1943 г. е потопен на кея в Севастопол с германски и румънски военнослужещи на борда.

По-късно германците го изваждат и провлачват до Браила с намерение да го ремонтират. Тук го заварват съветските войски и го конфискуват. След дълги преговори е върнат невъзстановен в България. В ремонта му се включват и много моряци от БТПД, които стоят на брега поради липса на кораби.

На 3 май 1946 г. преустроеният и основно ремонтиран параход получава новото си име „Първи май”. Негов кръстник е министърът на железниците, пощите и телеграфите Стефан Тончев. След възстановяването му на мостика застава капитан Георги Дюлгеров, а главен механик е Иван Златарев. Първият рейс на парахода е до пристанище Балчик. През 1952 г. „Първи май” е приспособен за водолазно-спасителен кораб. Лятото на същата година участва в изваждането на потопения през войната параход „Шипка”, а в периода април-юли 1968 г. – при изваждането на 10 000-тонния кораб „Балкан” в сирийското пристанище Латакия.

Параходът неколкократно е преустройван, при което се променят техническите характеристики и конструкцията му: вече е с един димоход, корпусът му е удължен, въглищните бункери са премахнати и заменени с два мазутни танка. Плава до 1978 г.

Военноморски музей – Варна

Параходът „Евдокия“ е любима тема за художници и фотографи. Военноморският музей съхранява творби на големия български маринист Александър Мутафов, изобразяващи кораба. Той присъства и в картина на Антон Прудкин. А снимки на „Евдокия” виждаме на кориците и страниците на най-популярното тогава българско морско списание „Морски сговор”.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Военен камион катастрофира на магистралата

Стана ясно, че военен камион на Сухопътни войски катастрофира на магистрала „Тракия” край Пазарджик. Инцидентът…

преди 11 часа

Подробна прогноза за времето през следващите дни

В петък ще започне промяна на времето. Облачността бързо ще се увеличи и към обяд…

преди 11 часа

В навечерието сме на голям християнски празник. Много хора имат имен ден

в събота, на 30 ноември е Андреевден. Името на Св. Андрей често се среща в…

преди 11 часа

Спират тока рано в четвъртък на всички тези места във Варненско

На 28.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни ремонтни дейности на…

преди 12 часа

Честито: Ученици получават по 135 лв. на месец да развиват талантите си

Стана ясно, че общо 366 ученици с изявени дарби ще получат стипендии за насърчаване и…

преди 12 часа

Обявиха причината за смъртта на 21-годишния мъж, открит мъртъв в река Огоста

В Окръжна прокуратура – Враца е постъпило уведомление от ОД на МВР гр. Враца за…

преди 12 часа