in ,

Иван Портних: Същите тъмни петна с планктон ги има из цялото Черно море (ВИДЕО/СНИМКИ)

Снимка: Мердин Берберов, "Нова Варна"

Кметът на Варна Иван Портних коментира ремонта на тръбопровода в езерото и контрастната разлика в цвета на морската вода

„Работи се изключително активно. Днес успяха да извадят първия участък от 300 метра от авариралия тръбопровод. Проблемът е корабното движение, поради което водолазите могат да работят само в определени часове, но имат пълна готовност включително и за режим на нощна работа“, каза Портних по повод започналия ремонт на тръбопровода във Варненското езеро.

По думите му реалистично-оптимистичният срок за приключването на ремонта е около месец и половина.

„Напомням, че тръбопровода е пуснат в експлоатация 2011 година, а първата копка е през април 2009 г. Тема и проблем има, но не бива с нея да се спекулира. Особено в началото на туристическия сезон“, допълни той и каза, че се държи постоянна връзка с всички институции, включително с Института по океанология.

Кметът коментира и темата с различието в цвета на морската вода, за която се разпространи информация, че е поради замърсяване с фекалии.

„Това, което се вижда на снимките, е два вида планктон – тъмен и светъл, затова така контрастно се вижда на фотографиите. Тъмният планктон граничи с тюркоазносиния, който е от страната на морето. Тъмното петно, което се вижда, не са фекалните води. Преди цъфтежа нямаше разлика в цвета, въпреки аварията“, заяви Портних.

„Правим всичко възможно за максимално бързото решаване на проблема. В последните години в региона направихме изключително важни стъпки по отношение на пречистването на водите. Ремонтът на втория етап на пречиствателната градска станция – преди това имаше само механично третиране. Така водата, която се излива във Варненското езеро е със съвсем различни показатели. Огромни инвестиции се направиха за колекторно-помпени станции – с тях целият курорт „Св. св. Константин и Елена“ се изнася към градската пречиствателна станция. Приключва и дълбоководното заустване на Златни  пясъци, което отвежда водите на миля и половина. Преди няколко години всичко се изливаше непосредствено в морето“, припомни Иван Портних.

На въпроса защо бяха нужни 9 месеца, за да стартира ремонтът кметът каза, има спекулации по отношение на информираността.

„Веднага след установяването на проблема от ВиК, всички институции са сезирани. Оттам нататък е въпрос на технология, на обществени поръчки. Всички институции правят своите замервания и контрол и при разминаване на показателите, те своевременно ще реагират“, посочи той.

Началникът на сектор “Рибарство и контрол” във Варна и.д. Бейхан Хасанов коментира, че все още няма резултати от Басейнова дирекция и РИОСВ, но увери, че инспекторите ще продължат проверките по северния и по южния бряг във връзка с масовия мор на риба.

„Констатираният район с мъртвата риба е доста далеч от въпросната тръба. Имаме ред предприятия във Варненското езеро, огромни, всякакви. Голяма част от случаите на измиране на риба са с различни причинители. Силно вероятно е намаляването на кислорода във връзка с развитието на планктона да не е единствената причина. Заради това ще настояваме да има обстоен преглед на вливанията във Варненското езеро“, заяви още Портних.

Публикувано от Снежи Раева

Завършила съм специалност "Журналистика" в ШУ "Епископ Константин Преславски". Работила съм в сферата на медиите.