Нови електрически локомотиви „Сименс Смартрон“ ще теглят точно след година реновирани вагони в композиции до морето и обратно
Планът е заложен от БДЖ, за да върне пътниците по жп гарите.
Първата крачка вече е направена, след като ръководството на железниците подписа договор с ДЗЗД „Сименс Трон” за доставката на десет „умни“ локомотива от последното поколение, разработки на утвърдения германски доставчик, пише „Монитор“.
Договорът е за малко над 66.7 млн. лв., като изпълнителят е предложил с по-ниска цена от обявената прогнозна стойност. До избора на консорциума се стигна, след като „Сименс Трон” бяха единственият участник, подал техническа и ценова оферта въпреки първоначално обявения интерес от още трима кандидати.
Цената включва стойност на локомотивите, техническа поддръжка и всички необходими резервни части и консумативи за срок от 3 години и 600 000 км, както и транспорт, застраховка и въвеждане в експлоатация. Гаранционният срок за поддръжката на локомотивите е увеличен от 24 на 36 месеца, както и ще бъде проведено обучение на ремонтния и експлоатационен персонал на БДЖ за осигуряване на тяхната поддръжка.
Така БДЖ ще си осигури доставка на нови електрически локомотиви за първи път след 1986-1987 г., когато държавата купува от Румъния 45 броя машини. Първият нов локомотив ще бъде в България до края на февруари 2021 г., като всичките десет локомотива ще бъдат в депата на националния железопътен превозвач до края на месец май 2021 г., обявиха от железниците.
„Сименс“ започна да предлага платформата „Смартрон“ през август 2019 г. Машината тежи 83 тона, може да се използва в жп мрежа с променливо-токово захранване, развива максимална скорост от 160 км/ч.
На полагането на парафите присъства и министърът на транспорта Росен Желязков. Това е и първата сериозна инвестиция в подновяване на тяговия подвижен състав на дружеството от 15 години, когато в периода 2005-2008 г. бяха доставени мотрисите „Сименс”, припомни министърът. Обявените през миналата година планове на БДЖ бяха новите локомотиви да започнат да обслужват направленията между София и Варна и Бургас, които осигуряват 40% от приходите на „БДЖ Пътнически превози“. До доставката на новите локомотиви ще се разчита на магистрални електрически локомотива под наем, обявена е поръчка на стойност над 28 млн. лева.
Отделно тече и процедура за рециклиране на осем вагона чрез „договаряне без предварителна показа за участие“. Тя е на стойност около 5 млн. лева, които ще се ползват също за тренове до морето. Но бързото придвижване зависи и от инфраструктурата, по линията София-Бургас вече дълги години тече ремонт, който трябва да осигури придвижване до четири часа в посока с няколко спирки по пътя.
По публикацията работи: Ивайла Андонова