Категории: Черноморие

Ново интересно археологическо откритие по Черноморието ни (СНИМКИ/ВИДЕО)

Реклама

Намерено е първото писмено доказателство, че римската колония Деултум е имала пристанище

Новооткритият фрагмент от надпис, намерен южно от термите в Деултум, е парче от предната стена на варовиков саркофаг, върху която се четат три реда на гръцки език. Според шрифта надписът може да се датира през втората половина на II в. – началото на III в. сл. Хр. От текста са останали само тридесетина букви – на пръв поглед съвсем малко, но все пак достатъчно, за да разширят познанията ни за града. След сравнение с други надписи върху саркофази от Деултум и останалите градове в Тракия, текстът може да се възстанови така: „На подземните богове. [Аз, еди-кой си], корабопритежател, поставих този саркофаг [за еди-кого си]. Ако някой [дръзне да положи вътре друго тяло, ще плати еди-колко си денария глоба…].“

За съжаление не са оцелели имената нито на починалите, нито на човека, поръчал саркофага. Запазено е обаче нещо много по-важно – професията му: собственик или капитан на кораб (на гръцки naukleros). Така този малък фрагмент за пръв път ни дава категорично писмено доказателство, че Деултум е разполагал с пристанище и е бил възприеман като морски град – нещо, което досега само се предполагаше въз основа на изображенията на кораби и корабни носове, появяващи се върху монетите на града при императорите Максимин Тракиец, Гордиан III и Филип Араб. Впрочем по повод на тези монети дори са изказвани неоснователни съмнения, че изображенията са шаблонни и не отразяват реалната ситуация в града. За местоположението на пристанището на Деултум съществуват няколко различни предположения, но кое от тях е вярно, тепърва трябва да бъде потвърдено със сигурни археологически данни.

Друга важна особеност в надписа е употребата на старогръцки език. Въпреки че Деултум бил римска колония, латинският език не се наложил и бързо отстъпил пред гръцкия, който от векове бил проникнал в района. През III в. сл. Хр. единствено градските власти все още пишели по задължение на латински, но и те вече се справяли трудно с езика, а в официалните надписи и текстовете върху монетите на Деултум не само се чувствало силно гръцко влияние, но дори в латинската азбука се промъкнали отделни гръцки букви. Разбира се, за един капитан на кораб в Черно море нямало нищо по-естествено от това да ползва гръцки. Все пак, като белег за принадлежността си към римската колония той започва текста си с посвещението: „На подземните богове“, което не е типично за гръцките надписи, а представлява буквален гръцки превод на стандартната формула „Dis Manibus“, изписвана в горната част на латинските надгробни паметници.

Последните няколко букви, запазени върху фрагмента, представляват началото на обичайното предупреждение срещу оскверняване и преизползване на надгробното съоръжение. Саркофазите, издълбавани в огромни каменни блокове с дължина над 2 метра, били най-скъпите надгробни паметници, само най-заможните можели да си ги позволят. Това водело и до многобройни кражби – некрополите били отдалечени от градовете и за опитните крадци на паметници не било трудно да издебнат подходящ момент, да отмъкнат саркофага и да го предложат наново за продажба, след като изхвърлят останките на покойника. За да се предотвратят подобни кражби и злоупотреби, на предната стена на саркофазите подробно се записвало кой има право да бъде положен в тях, като тази привилегия често не била дори за цялото семейство, а само за определени членове на фамилията.

Така върху друг саркофаг от Деултум четем: „Обявявам, че след моята смърт никой няма право да полага друго тяло в моя саркофаг“; на трети пък е съобщено, че е предназначен за семейството на Себастиан, а отдолу е добавено с различен шрифт, вероятно след разрастване на фамилията, „разрешавам тук да бъде положен и моят зет Бас“. Разбира се, един надпис би могъл лесно да се заличи или преправи, затова повечето хора регистрирали саркофазите си в градските общини или пред римските провинциални власти, които срещу определена такса се задължавали да следят за неприкосновеността им. За нарушителите се предвиждала значителна глоба  – обикновено между 3000 и 5000 денария, а за по-скъпи паметници и повече – и стойността ѝ се изписвала на видно място върху самия саркофаг. Част от тази сума била предвидена за онзи, който съобщи за кражбата, и това било силен стимул за гражданите да бъдат бдителни и да следят за неприкосновеността на надгробните паметници. Понякога собствениците на саркофазите не се задоволявали с бележката за глобата, а изписвали след нея и някое проклятие, така че злосторниците да бъдат застигнати не само от човешкото, а и от божественото правосъдие.

Но времената, в които хората можели да си позволят скъпи надгробни паметници, постепенно отминали безвъзвратно, Римската империя била разтърсвана от политически и икономически кризи, и гражданите трябвало да мислят не как да опазват гробовете на предците, а как сами да оцелеят в трудните времена, как да защитят града си от многобройните вражески нападения. Тази нужда била по-силна и от имперските закони, и дори от божието възмездие (а междувременно и старите богове били заменени с нов), така че всеки камък бил възприеман преди всичко като готов строителен материал, който може да бъде полезен при възстановяването и укрепяването на града. Ето защо всички надгробни паметници от римския Деултум – не само големите саркофази, но и далеч по-скромните надгробни плочи – са достигнали до нас под формата на правилно разрязани фрагменти, които откриваме не на оригиналните им места в извънградските некрополи, а вложени в стените на късноантичния град: паметта за мъртвите предци била погубена, но живият град оцелял.

Видео: БТВ


Източник: Археология България

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Безобидно приложение на телефона източи 48 000 лева от сметката на мъж от Разград

57-годишен мъж от Разград станал жертва на измама по Интернет. Това съобщиха за медия "Нова…

преди 29 минути

Вижте как 29-годишен от Варненско подмами с видео разговори 59-годишна и измъкна 70 000 лева

Служители на РУ Вършец разкриха телефонна измама, при която жителка на гр. Вършец предала сумата…

преди 36 минути

Зимна стихия удря България: Следващите часове са най-критични

През следващите часове Meteo Balkans апелира шофьорите да карат внимателно и със съобразена скорост, като…

преди 46 минути

Назрява голям скандал в държавата заради главата на откритата статуя в Пловдив

Разгаря се археологически скандал в Пловдив. Изключително ценна глава на статуя на богинята на Филипопол…

преди един час

Премиерът Главчев съобщи много добра новина за България

Днес премиерът Главчев обяви, че "... стана ясно, че има голяма вероятно за пълноправно членство…

преди един час

Последна информация: Божанков и Лорер остават в парламентарната си група

Днес Ивайло Мирчев заяви, че:  "Ще постъпим отговорно към българските избиратели, защото трябва да заработи…

преди един час