Категории: Варна

Клиниката по кардиохирургия към УМБАЛ „Св. Марина“ във Варна с нова апаратура

Реклама

Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ „Св. Марина“-Варна вече разполага с нова апаратура за миниинвазивна хирургия, осигурена от МУ-Варна

Инвестицията е на стойност 583 000 лв. Оборудването е на изключително високо технологично ниво като инструментариум и като торакоскопска апаратура.

„Модерната техология е значима и дългоочаквана придобивка, защото това е цялото оборудване, необходимо, за да се направи следващата стъпка в развитието на кардиохирургията, а именно минимално инвазивната хирургия да позволява работа през малък разрез на гръдната стена“, обясни проф. д-р Пламен Панайотов, ръководител клиника по Кардиохирургия УМБАЛ „Св. Марина“-Варна. Миниинвазивните методи в кардиохирургията позволяват осъществяване на достъп през разрези от 8-9 см. за разлика от отворената кардиохирургия, при която на пациентите се правят разрези от около 20-25 см., за да се осигури достъп до цялата гръдна клетка на пациента.

Апаратурата за миниинвазивна хирургия осигурява комфорт на хирурзите с изключително добрата оптика, възможността да се ползват камерите на трансдюсерите, високата резолюция на мониторите, както и с камерата на челото на хирурга, която предава изображението от кухините, в които той работи. След извършена интервенция специалистите имат възможност да гледат записа от камерата, да анализират какво може да подобрят в техниката си и да направят своите изводи, как да ускорят процедурите, които извършват.

Получените изображения се предават на три монитора – един за хирурга, друг за перфузиониста и трети за асистентите, специализантите или за студентите, които наблюдават. Изображенията се съхраняват в паметта на компютъра или на външно устройство за лесно проследяване на историята на пациента.

Ефектът върху пациентите е индиректен. Той се изразява в по-кратките срокове на възстановяване, но новата техника не съкращава работата на лекарите. Миниинвазивната хирургия изисква много по-сериозно натоварване, по-голяма концентрация на целия екип, тъй като се работи през достъп от 8-10см. и асистентът може да разчита единствено на това, което вижда на монитора.

Проф. Панайотов уточнява, че екипът от хирурзи на клиниката по кардиохирургия е преминал поетапно обучение в чужбина и е подготвен за въвеждане на минималноинвазивен подход в ежедневната си практика. Той планира до няколко години в клиниката да се премине изцяло към миниинвазивни операции на митрална и трикуспидална клапа. Това ще са новите процедури в широкото портфолио на клиниката, която тази година чества 15 години от създаването си.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Колко полезни са ферментиралите храни?

Ферментиралите храни са особено полезни за организма. Чрез тяхната консумация можем да предотвратим настинки и…

преди 13 часа

Наказват мъж, причинил смъртоносно ПТП в Добрич: Дете на 3 г. е излетяло през счупен прозорец и е починало

Подсъдим получава 6 години затвор за причиняване на ПТП със загинало дете, пътувало в необезопасено…

преди 13 часа

Откриха труп в автомобил във Варна

Ужасяваща гледка се е разкрила в района на Галата във Варна. Там минувачи са се…

преди 13 часа

Тази събота отбелязваме голям празник: Ето кой има имен ден и какво трябва да сложим на трапезата

На 30 ноември Православната църква почита паметта на Св. ап. Андрей Първозвани. Празникът е наричан…

преди 14 часа

ЕП одобри Илиана Иванова за български представител в Европейската сметна палата

Кандидатурата ѝ е подкрепена с 581 гласа "за", 34 гласа "против" и 31 гласа "въздържал…

преди 14 часа

Пак пияни и дрогирани зад волана: Ето колко са заловени по родните пътища само за ден

От пресцентъра на МВР предоставиха за медия "Нова Варна" междинни резултати от специализираната полицейска операция…

преди 14 часа