България е на едно от първите места в света по количеството произведени билки на единица площ, отбелязват от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите по повод Еньовден
Превъзхождаме най-големите производители и износители като Индия и Китай, а в ЕС няма друга страна с такова разнообразие и богатство от диворастящи лечебни растения. От всички страни в ЕС само в България се събират билки от дивата природа, и то в големи количества. Затова сме и единствената държава в общността, която има специализиран Закон за лечебните растения. Законът определя институциите, които следят за устойчивото ползване на лечебни растения. Това са регионалните органи на министерствата на околната среда и водите и на земеделието и храните. Те регистрират и контролират пунктовете за изкупуване и заготовка на билки. Издават и позволителни, с които се събират билки за стопански цели.
Списък с 24 билки определя кои лечебни растения е забранено да се събират със стопанска цел. За други 11 всяка година министърът на околната среда и водите определя допустими количества. Това са еньовче, старо биле, ранилист, трън кисел, шапиче, червен божур, зърнастец елшовиден, иглика, катранка, решетка безстъблена и лютива тлъстига. И тази година мурсалският чай е забранен за беритба дори за лични нужди, тъй като естествените му находища са застрашени.
Всяка година в билкозаготвителните пунктове се събират и обработват между 15 000 и 17 000 тона лечебни растения, от които около 90 на сто се изнасят, информират от пресцентъра на екоминистерството. Българските билки съдържат добро количество ценни биологично активни вещества и затова са по-лековити от тези, произведени по култивиран начин в Китай или в Полша.
По-голямата част от билките, които се изкупуват, търгуват и преработват у нас, се добиват от дивата природа. Ресурсът в дивата природа обаче не е неизчерпаем и затова трябва да го използваме много внимателно – да пазим лечебните растения и да култивираме тези, които е възможно. Специалистите по биоразнообразие напомнят, че при опазването на естествените находища важна роля имат хората, които живеят близо до тях, и призовават местните жители да сигнализират контролните органи и местната власт за нелегално изкупуване, сеч или унищожение.
Според народното поверие на Еньовден – 24 юни, билките са най-лековити. Празникът съвпада с лятното слънцестоене, затова и много от обичаите са свързани със слънцето и почитта към него. Смята се, че набраните на Еньовден билки имат вълшебна сила, особено на изгрев слънце. Те трябва да са „77 и половина“ – по една за всяка болест и половин за „болестта без име“. Първо се събира еньовчето. Правят се еньовски китки и венци, вързани с червен конец, които се окачват на различни места из дома и през годината се използват за лек. С тревите и цветята, набрани на празника, се увива голям еньовски венец, през който се провират всички за здраве.
Столични полицаи са задържали чужденец за телефонна измама на възрастна жена. Това съобщават от МВР,…
От Водоснабдяване и канализация - Варна съобщават, че следните райони във Варна и областта остават…
На 24 ноември (неделя) 2024 г. В периода 8:00 ч. до 14:00 ч.: Поради оперативни…
Официални сметки показват, че коронацията на британския крал Чарлз Трети е струвала на данъкоплатците 72…
Софийската районна прокуратура (СРП) обвини и задържа румънски гражданин, противозаконно подпомогнал чужденци да преминат в…
Бурята във Враца доведе до сериозни щети по сгради и автомобили. Освен това там от…
Leave a Comment