Според министъра на здравеопазването в складовете са осигурени количества лични предпазни средства, които гарантират обезпеченост за следващите 3 месеца и няма недостиг на такива в лечебните заведения в страната
Протестът на медицинските сестри цели нещо различно от защитаване на медицинските интереси, тъй като нито един от служителите в МБАЛ-Смолян не е поставил исканията на протестиращите. Това каза министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, цитиран от bTV. Той е провел среща и с Мая Илиева, представител на протестиращите в София медицински сестри.
„Колегите (от МБАЛ-Смолян) бяха много изненадани от исканията на синдиката, който представлява г-жа Илиева и не припознават техните искания“, допълни проф. Ангелов.
„Няма недостиг на лични предпазни средства в лечебните заведения в страната“, заяви проф. Ангелов, опровергавайки медийни публикации. Според него в складовете са осигурени количества лични предпазни средства, които гарантират обезпеченост за следващите 3 месеца.
„Организацията в област Смолян и в МБАЛ-Смолян е на изключително добро ниво, посочи здравният министър след среща с ръководството на областната болница и медици от първа линия в борбата с COVID-19. В областната болница в момента са настанени 24 пациенти с положителна коронавирус инфекция, излекуваните досега са 102-ма“, посочи министърът.
„Данните за спад на случаите на коронавирус през последните 2 седмици не са достатъчен индикатор, за да кажем, че епидемията намалява“, коментира министърът.
В отговор на журналистически въпрос за очакван втори пик през зимния сезон, проф. Ангелов заяви, че системата е готова за епидемията през зимния сезон, а никой не може да отговори дали предстои втори пик.
„Готвим се за втори пик, за увеличаване на заболелите през есента, готвим системата в тази посока, с обезпечаването с лични предпазни средства, консумативи“, допълни здравният министър.
„Системата е готова за есента“, категоричен е министър Ангелов.
Относно сключването на договори с общинските болници по клиничната пътека за коронавирус, здравният министър посочи, че е взето решение да се допуска болница да ангажира на граждански консултантски договор специалист по инфекциозни болести, ако липсва инфекционист в лечебното заведение.
Такъв договор ще бъде сключен в болницата в Добрич. С това решение ще се подпомогне дейността на структури в страната, които нямат инфекционист на трудов договор. След подписване на гражданския договор, ще стане възможен и договор по 104-а клинична пътека.
„В лечението на COVID инфекцията в световен мащаб имаме изключително голям напредък, особено по отношение на ваксините“, посочи проф. Ангелов.
Във връзка със съобщението на ЕС, че се планира закупуването и гарантирането на 900 милиона ваксини, за българските граждани ще бъдат осигурени 2 млн. ваксини, когато бъдат готови и регистрирани на територията на Съюза.
По публикацията работи: Моника Цанкова
Грандиозен успех бележи филмът "Гунди – Легенда за любовта". За трети пореден уикенд той е…
Областният управител на Бургас апелира към отговорно разходване на водния ресурс само за питейно-битови нужди,…
По покана на ръководството на ОУ „Петко Р. Славейков“ прокурорите Димитрин Василев и Николай Николов…
Стана ясно, че Националният съвет на БСП ще заседава в неделя (10 ноември), като за…
Както по-рано днес ви съобщихме, беше изсечена горичката зад Паметника в кв. "Бриз", Варна, като…
Първите изборни секции в САЩ вече отвориха врати, а светът е в очакване да разбере…
Leave a Comment