Категории: България

Ангелов коментира протеста на медицинските сестри и евентуален втори пик на вируса

Реклама

Според министъра на здравеопазването в складовете са осигурени количества лични предпазни средства, които гарантират обезпеченост за следващите 3 месеца и няма недостиг на такива в лечебните заведения в страната

Протестът на медицинските сестри цели нещо различно от защитаване на медицинските интереси, тъй като нито един от служителите в МБАЛ-Смолян не е поставил исканията на протестиращите. Това каза министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, цитиран от bTV. Той е провел среща и с Мая Илиева, представител на протестиращите в София медицински сестри.

„Колегите (от МБАЛ-Смолян) бяха много изненадани от исканията на синдиката, който представлява г-жа Илиева и не припознават техните искания“, допълни проф. Ангелов.

„Няма недостиг на лични предпазни средства в лечебните заведения в страната“, заяви проф. Ангелов, опровергавайки медийни публикации. Според него в складовете са осигурени количества лични предпазни средства, които гарантират обезпеченост за следващите 3 месеца.

„Организацията в област Смолян и в МБАЛ-Смолян е на изключително добро ниво, посочи здравният министър след среща с ръководството на областната болница и медици от първа линия в борбата с COVID-19. В областната болница в момента са настанени 24 пациенти с положителна коронавирус инфекция, излекуваните досега са 102-ма“, посочи министърът.

„Данните за спад на случаите на коронавирус през последните 2 седмици не са достатъчен индикатор, за да кажем, че епидемията намалява“, коментира министърът.

В отговор на журналистически въпрос за очакван втори пик през зимния сезон, проф. Ангелов заяви, че системата е готова за епидемията през зимния сезон, а никой не може да отговори дали предстои втори пик.

„Готвим се за втори пик, за увеличаване на заболелите през есента, готвим системата в тази посока, с обезпечаването с лични предпазни средства, консумативи“, допълни здравният министър.

„Системата е готова за есента“, категоричен е министър Ангелов.

Относно сключването на договори с общинските болници по клиничната пътека за коронавирус, здравният министър посочи, че е взето решение да се допуска болница да ангажира на граждански консултантски договор специалист по инфекциозни болести, ако липсва инфекционист в лечебното заведение.

Такъв договор ще бъде сключен в болницата в Добрич. С това решение ще се подпомогне дейността на структури в страната, които нямат инфекционист на трудов договор. След подписване на гражданския договор, ще стане възможен и договор по 104-а клинична пътека.

„В лечението на COVID инфекцията в световен мащаб имаме изключително голям напредък, особено по отношение на ваксините“, посочи проф. Ангелов.

Във връзка със съобщението на ЕС, че се планира закупуването и гарантирането на 900 милиона ваксини, за българските граждани ще бъдат осигурени 2 млн. ваксини, когато бъдат готови и регистрирани на територията на Съюза.

 

По публикацията работи: Моника Цанкова

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Внимавайте какво пиете: Как студената вода влияе на тялото

Много от нас обичат да утоляват жаждата си с добре охладена вода директно от хладилника,…

преди 6 часа

Знаем ли какво ядем: Почти 5 тона негодни храни иззети само за един ден в България

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) извърши масирани проверки в ключови градове в страната,…

преди 6 часа

Автомобил избухна в пламъци на магистрала „Хемус“ в посока Варна

Тревожен инцидент разтърси автомагистрала "Хемус" днес по обяд, когато лек автомобил пламна в пламъци малко…

преди 8 часа

Наближава един от най-обичаните летни празници в България

Наближава един от най-обичаните летни празници в България – Петровден. Отбелязва се всяка година на…

преди 8 часа

Летни плажни опасности: Скрити рискове за здравето, които трябва да знаете

С настъпването на лятото плажовете се превръщат в най-желаната дестинация за отдих и забавление. Слънчевите…

преди 8 часа

Утре е голям празник: Вижте кои имена празнуват имен ден

На 28 юни календарът отбелязва имен ден за всички, чиито имена произлизат от българските корени…

преди 9 часа