Категории: България

Добра новина: Отпускат пари за ремонта на девическия манастир „Св. Петка“ в Русенско

Реклама

Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерския съвет за 2020 г. в размер на  400 000 лв. за довършването на ремонта и реконструкцията на девическия манастир „Св. Петка“, намиращ се в с. Копривец община Бяла, област Русе.

Девическият манастир „Св. Петка“ един от знаковите паметници на православната архитектура в Русенска епархия. С постановлението на правителството ще се съхрани южното крило като неразделна част от колективен паметник на културата с национално значение.

История на манастира

След падането на Второто българско царство под Турско робство в края на ХІV век била унищожена и Търновската патриаршия. България изгубила не само своята политическа, но и духовна независимост. Търновската патриаршия станала митрополия към Вселенската патриаршия, а Червенската митрополия била понижена в ранг епископия. Много манастири от Червенската епархия запустели или били разрушени. В Поломието нямало вече монаси исихасти. Останал само Басарбовския скален манастир, който съществувал до края на ХVІІ век. В историята са запазени сведения за съществуването манастирите: „Св. прор. Илия” – с. Липник (дн. с. Николово), „Св. св. Константин и Елена” – гр. Две могили, „Успение Богородично” – с. Горна Манастирица (дн. гр. Борово), „Св. Марина” – с. Каран Върбовка, „Св. Петка” – с. Копривец и др.

През 1986 г. е сформиран инициативен комитет за изграждане на манастир „Св. Петка”. Начело била Добра Рахнева от гр. Русе, впосл. монахиня Варвара. В комитета били още Йордана Чолакова, която дарява родната си къща и прилежащата й земя, Димитра Иванова от Русе, Георги Георгиев от Русе, Тодор Гочев от Русе, Гатьо Гатев от с. Садина, Ангел Великов от Бяла, Веселин Косев от Бяла, Йордан Калешев от Бяла и др. С труд, материали и финансова помощ всички те спомогнали за преустройството на къщата с дворното място в манастир. Това било доведено до знанието на тогавашния Доростолски и Червенски митрополит Софроний, който със свое писмо поискал благословението на Българския патриарх Максим и Св. Синод на БПЦ за откриването и освещаването на светата обител. Св. Синод с решение от 15 юни 1989, прот. № 6 разрешава да се възстанови и впише в регистъра на българските манастири Копривецки девически манастир „Св. преп. Петка Българска”.

Манастирът е осветен тържествено на 14 октомври 1989 г. от викарийния епископ на Доростолския и Червенски митрополит – Смоленски епископ Нестор. В деня на освещаването, след св. Литургия за първа монахиня е постригана Добра Рахнева с името Варвара, която е определена и за игумения на манастира.

На 14 октомври 1990 г. за монахиня е била постригана Мария Кънева с монашеско име Параскева, а на 22 август 1991 г. – Митка Иванова, която приема монашеското име Екатерина. Послушница в манастира е била и Димитра Стоилова – монахиня Марина, бивша игумения на манастира „Св. Марина” – с. Каран Върбовка.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Откриха застреляно куче на оживен пазар

Стана ясно, че в Хасково тази сутрин бе намерено мъртво бездомно куче. Две жени са…

преди 18 минути

Какво време ни очаква в четвъртък по Черноморието

Утре ще преобладава слънчево време с разкъсана висока и средна облачност. Мъгливо ще се задържи…

преди 23 минути

Снегът идва: Кога започва да вали

В петък и през почивните дни и у нас предстои съществено понижение на максималните температури.…

преди 37 минути

Днес се навършват 5 години без Стефан Данаилов. Поклон

Навършват се пет години от смъртта на Стефан Данаилов. Ламбо издъхна минути след получнощ на…

преди 50 минути

Изненадващо затварят „Юнашкия салон“ във Варна

Стана ясно, че във връзка с възникнала необходимост от извършване на ремонтни дейности, за периода…

преди 54 минути

В Шуменско мъж нахапа, скуба и би жената, с която живее

Мъж скуба, хапа и удари приятелката си в Шуменско, съобщиха от полицията. 32-годишната жена е…

преди един час