Категории: България

Министърът на образованието: Ще има оценки и отсъствия, няма да бъде като миналата година (ВИДЕО)

Реклама

Днес става ясно при какви мерки ще започне новата учебна година. Няколко седмици експерти от просветното и здравното министерство обсъждаха различни сценарии за връщането на децата в клас

До момента е ясно, че учебната година ще започне присъствено. Училищата ще получат инструкции за действие в случай, че бъде установен заразен с COVID-19 ученик или учител. Директорите ще имат и списък от задължителни правила за дезинфекция и дистанция.

Някои училища вече обявиха, че ще работят по график, в който различните класове започват часовете по различно време и така ще се разминават в междучасията.
Пресконференцията се провежда на открито, в училищния двор на Националната природо-математическа гимназия.

„Следващата седмица ще се разгледа на второ четене законът за предучилищното и училищно образование. С голяма доза увереност можем да предположим, че пандемичната ситуация ще продължи следващите 10-12 месеца. Трябва да намерим формулата да бъдем предпазливи за нашето здраве и това на децата ни. Всички страни са изправени пред това предизвикателство“, каза министър Вълчев.

Той изтъкна, че крайните модели на социална дистанция, не могат да продължат много месеци и всички страни търсят възможност за безопасно провеждане на учебните заниятия.

„Има варианти, при които една част от учениците се включват във виртуалната класна стая, а другата част са в реалната класна стая“, описа трудността на ситуацията просветният министър.

„Много вероятно е да се приложи едно превключване, да нямаме загуба на учебно време. Сега, когато системата има опита за работа от разстояние, няма да бъде загуба на време. Най-вероятно ще имаме прагови стойности за определени области или общини, било 1000 или 10 000, при които ще се обявява влошена ситуация и системата ще се превключи на дистанционна. Учебната година стартира присъствено, за всички ученици и училища в дневна форма на обучение“, обясни още министър Вълчев.

Така например отделни паралелки няма да могат да контактуват помежду си. Основна цел е запазването на здравето на учениците от най-малките класове. Всяко училище се направи свой списък от мерки, като предложените от министерството, са избираеми.

„Учебната година ще бъде трудна“, предвиди Красимир Вълчев.

„Ако имаме болно дете или учител, незабавно ще се известява РЗИ“, изтъкна Вълчев. Той отчете, учениците от рискови групи, учениците от които, имат хронични заболявания и това би им позволило част от учебните часове да бъдат взети в домашна форма на обучение.

На няколко пъти министър Вълчев сподели, че най-добрата възможна форма на обучение, е присъствената.

„Ще има оценки и отсъствия, няма да бъде като миналата година. Оценки със сигурност ще има“, предупреди ученици и родители министърът. „Отсъствията са важни, за да имат учителите инструмент в по-голяма степен да мотивират учениците да участват в учебния процес“, обясни още Вълчев.

„Различните форми на обучение включат различни плюсове. Надяваме се родителите да изберат присъственото обучение. Има категорично становище, че обучението трябва да бъде присъствено“, отчете Вълчев. И съобщи, че 16% от родителите не искат децата им да бъдат в класните стаи.

Паралелно с въвеждането на задължителната подготовка на децата на 4 години, ще бъдат отпуснати и съответните средства от бюджета. „Имаме 57 общини, които са с недостиг на места за предучилищна възраст“, съобщи министърът. Той увери, че вече се работи в тази насока.

Заместник-кметът на София предупреди, че като общество, пред нас стои голяма отговорност. „Децата на София и децата на България са нашето бъдеще“, каза Тодор Чобанов.

Той увери, че на всеки един родител ще бъде гарантирано детето му да има място в детските заведения. Чобанов благодари на правителството за отпускането на 65 млн. лв. на София за нови детски градини и ясли.

„Нормативи от късния социализъм от средата на 80-те години, писани за „Люлин“ и „Младост“, задават това как ще се строят детските градини. Има места, квартали, където няма да има терени“, изтъкна Тодор Чобанов.


Видео: Novini.bg

 

По публикацията работи: Моника Цанкова

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Северозападът под прицела на стихията: Къде са най-опасните бури?

Мощни бури и градушки връхлетяха Северозападна България Северозападна България се оказа под прицела на мощна…

преди 6 часа

Наказаха пиян чужденец, заплашил да взриви нощен клуб във Варна

Районен съд – Варна наказа чужденец, вдигнал полицията на крак във Варна с фалшив сигнал…

преди 6 часа

Затоплянето на водите води екзотични видове към Черно море

Инвазивни видове в Черно море: Заплаха ли е рибата балон за българското крайбрежие? Броят на…

преди 7 часа

Румен Радев: България достигна предела на възможностите си за военна помощ за Украйна

Радев: Българската армия изчерпа капацитета си за дарения към Украйна България продължава да подкрепя Украйна…

преди 7 часа

Министър Демерджиев: Показанията на Олег Невзоров разкриват как длъжностни лица са си „затваряли очите“

Важен пробив по случая "Баба Алино": Министър Демерджиев разкри как е бил заловен Олег Невзоров…

преди 7 часа

Прокурори от ВКП пристигат във Варна заради спорните строежи в „Баба Алино“

Върховната прокуратура се намесва в разследването на строителството в "Баба Алино" във Варна По разпореждане…

преди 7 часа