Информационната кампания по повод 18 октомври – Европейски ден за борба с трафика на хора, който е под надслов „Трафикът на хора, с цел сексуална експлоатация, съществува“, започва във Варна.
Организатор е дирекция „Превенции“ към Община Варна, съвместно с националната и местната комисии за борба с трафика на хора.
В рамките на кампанията са предвидени редица събития. Сред тях е обучение на тема: „Новите измерения на трафика на хора и рисковете в интернет за децата в условията на COVID-19, социална изолация и дистанционно обучение“, предназначено за председатели и секретари на местните комисии за борба с противообществени прояви. То ще се проведе днес в хотел „Черно море“.
Утре – 15 октомври, ще започне двудневно обучение на 25 доброволци, работещи по метода „връстници обучават връстници“, на тема: „Превенция на трафика на хора и рисковете в интернет в ситуация на COVID-19 и социална изолация“. За лектор на обученията за професионалисти и доброволци е поканена Антоанета Василева, член на експертната група за мониторинг по прилагане на Конвенцията за борба с трафика на хора към Съвета на Европа.
На 17 октомври доброволците от варненските гимназии и членове на училищните превантивни клубове ще се включат в онлайн събитие, като част от кампанията Walk For Freedom – „Поход за свобода“, под надслов „ЗначениетоНаСвободата“, с организатор Фондация „А21 България“.
На 22 октомври е планиран дискусионен форум за професионалисти на тема: „Разследване на трафик на хора. Предизвикателства. Предоставяне на закрила и достъп до права“, с участието на магистрати, служители на МВР, НПО, представители на община Долни чифлик, членове на местните комисии за борба с трафика на хора във Варна и Русе. За лектори са поканени прокурор Гергана Кюркчийска, административен ръководител на РП Оряхово, Анна Николова, председател на фондация “SOS – семейства в риск“, управител на Приют за временно настаняване на жертви на трафик на хора.
В рамките на кампанията в 12 варненски училища с разкрити училищни превантивни клубове, доброволци, работещи по метода „връстници обучават връстници“, ще провеждат информационни сесии. Целта е да информират младите хора за рисковете от попадане в трафик на хора и методите за предпазване. С подкрепата на студентските съвети ще се проведат информационни срещи в Техническия и в Икономическия университети в града.
Всички инициативи в рамките на кампанията се организират при спазване на противоепидемичните мерки за COVID- 19.
Въвличането в този вид експлоатация е една от най-разпространените форми на трафик, съгласно официалните данни на Европейската комисия. Годишно около 300 български граждани, основно жени, биват подлъгани и експлоатирани сексуално, включително зад граница. Във Варна помощ може да се потърси на тел.: + 359 52 820 677, e-mail: varna@antitraffic.government.bg, както и на националната телефонна линия срещу трафика на хора, фондация „Кампания А21“ – 0800 20 100.
Ферментиралите храни са особено полезни за организма. Чрез тяхната консумация можем да предотвратим настинки и…
Подсъдим получава 6 години затвор за причиняване на ПТП със загинало дете, пътувало в необезопасено…
Ужасяваща гледка се е разкрила в района на Галата във Варна. Там минувачи са се…
На 30 ноември Православната църква почита паметта на Св. ап. Андрей Първозвани. Празникът е наричан…
Кандидатурата ѝ е подкрепена с 581 гласа "за", 34 гласа "против" и 31 гласа "въздържал…
От пресцентъра на МВР предоставиха за медия "Нова Варна" междинни резултати от специализираната полицейска операция…
Leave a Comment