Категории: България

Директорът на „Пирогов“: COVID-19 е изкуствено създаден в лаборатория (ВИДЕО)

Реклама

По думите му към момента капацитетът на „Пирогов“ е запълнен и вероятно предстои отварянето на още отделения

„COVID-19 е изкуствено създаден в лаборатория. Вече мога да го кажа. За мен това е един тунингован вирус, в който има лабораторен принос“. Това заяви в ефира на „Здравей, България” директорът на „Пирогов” проф. д-р Асен Балтов.

Той обясни, че на това заключение навежда пълното разминаване в поведението на COVID-19 с принципите на вирусологията.

„Аз съм неспокоен от това как колегите ми работят. През последните два месеца всички се отпуснаха. Решиха, че тези неща са преминали и че едва ли не остава някаква опашка. Виждате, че от началото на октомври случаите нараснаха, но това не доведе до мобилизиране на всички колеги, които работят в системата”, каза още професорът.

Според него това е един от по-големите проблеми на медиците, тъй като има случаи, които не могат да бъдат прихванати от PCR тестове. Той е на мнение, че тези хора са опасни за здравната система.

Проф. Балтов изрази желание да се наблегне на най-важните мерки в момента. Според него, медиците, които работят в COVID-отделения, са по-защитени, защото са по-добре екипирани и знаят, че са в опасна среда.

„Останалите колеги, които работят в другите отделения, за съжаление са се поотпуснали и не взимат достатъчно сериозни мерки. Според мен те трябва да носят по-сигурни маски – както пациентите, така и всички, които ги обслужват”, препоръча проф. Балтов.

Директорът на „Пирогов” разкри, че вероятно пред болницата отново ще бъдат поставени два фургона за тестване на потенциално заразени с коронавирус. В момента действа само един такъв.

Капацитетът на „Пирогов” е запълнен. В рамките на последната седмица има двойно нарастване на случаите – 68. Четирима заразени пациенти са в Реанимация.

„За съжаление не можем да поемаме повече пациенти. В крайна сметка ние не лекуваме само коронавирус. „Пирогов” поема изключително тежкия травматизъм на София и страната”, добави проф. Балтов.

Според него предстои отварянето на нови допълнителни отделения. Той увери, че в „Пирогов“ има достатъчно лекари.

„Те обаче са изключително уморени. Това са шест месеца постоянен труд. За съжаление, много малко са доброволците, които влизат в отделенията за коронавирус“, посочи директорът на болницата.

Той е на мнение, че локалното ограничение в момента е най-ефективно и не е необходимо национално затягане на мерките. Проф. Балтов посочи, че е получил информация за провеждане на панаир в Търговище. Според него той е причината за бум на заразените в областта. Такъв се забелязва в последните дни и в Сливен.

„Много по-отговорно е на места да се вземат определени мерки. Министърът си върши много добре работата. Директорът на местното РЗИ е един от хората, който трябва да определя мерките за областта. В някои градове те се спазват, в други – не“, каза проф. Балтов и подчерта, че има нужда от засилване на контрола и самоконтрола.

Медикът пожела кураж на колегите си за професионалния им празник и изрази увереност, че заедно ще преборят пандемията.

По публикацията работи Снежина Раева 

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

От последните минути: Седем задържани при акцията в администрацията на район „Приморски“ във Варна

Акция в администрацията на район „Приморски“: Полицията задържа седем души заради фалшиви удостоверения Специализирана полицейска…

преди 9 часа

Общинският съвет във Варна спря 160 000 евро за концерта за Деня на града заради неясноти

Без яснота за изпълнителите: Варненските съветници не одобриха бюджета за Деня на Варна Общинският съвет…

преди 10 часа

Извънредно от Варна: ГДБОП влезе в администрацията на район „Приморски“ заради Баба Алино (ВИДЕО)

Разследват кметството на „Приморски“: ГДБОП влезе в сградата заради удостоверения за търпимост Специализирана полицейска операция…

преди 10 часа

Ефективна присъда за кражба от автосервиз във Варна: Мъж влиза в затвора при строг режим

Варненски съд прати рецидивист зад решетките за опит за кражба на оборудване за 2700 евро…

преди 10 часа

Триумф за КПС „Астери“ на националното състезание „Млад спасител“ във Варна

"Астери" завоюва 13 медала: Варненски таланти блеснаха в оспорвана надпревара по водно спасяване във Варна…

преди 11 часа

ДАРА ще популяризира Варна и България по света

Варна в сърцето на ДАРА: Певицата става посланик на България в мащабна кампания за туризъм…

преди 11 часа