Третата година на програмата за насърчаване на стартъп културата сред българските ученици в 10. и 11. клас – Тийноватор, е отворена за всички ученици от 10. и 11. клас във Варна и Варненска област.
Годината ще стартира през първата половина на ноември онлайн и за пръв път е отворена за тийнейджърите в цялата страна. Всеки ученик в 10. и 11. клас може да се запише в Тийноватор чрез тази онлайн форма https://bit.ly/34g1WwV.
В Тийноватор учениците работят тясно с ментори-предприемачи от стартиращи и развити компании и създават работещи компании, като се научават да презентират пред инвеститори, да създават бизнес и маркетинг план, да работят ефективно в екип и да печелят. Идеите им обхващат широк спектър от сфери – разрешаване на проблеми, свързани с климатичните промени, технологично обучение за деца, свързване на ученици и компании за намиране на стажове и др. В края на годината се състезават пред жури от инвеститори, а отборът победител участва в международно състезание.
В първите две години програмата беше концентрирана на територията на българските училища в София, Варна и Враца, където менторите се срещаха с учениците и заедно работеха по развиването на идеите им.
“От началото на Тийноватор в България мечтата ни е да дадем шанс на българските тийнейджъри не само в определени градове, както беше досега, а за територията на цялата страна. Един от добрите ефекти на новите условия за живот е именно този – че без да се изисква допълнителен материален ресурс, имаме възможност да създадем стартъп клубове в цяла България”, казва Светлана Савова, програмен директор на Тийноватор. “За три години събрахме невероятни истории и заедно с партньорите ни от стартъп средите, и вярваме, че много от тези младежи са бъдещето на предприемачеството в България. Колкото по-рано започнат опитите в бизнеса – провалите и успехите, толкова по-голям шанс за стабилно кариерно развитие имат младежите в живота си след училище.”
В първите две години в Тийноватор взеха участие над 300 ученици, близо 50 ментори, и 15 училища в три града. Бяха създадени над 20 стартъп компании, някои от които функционират успешно. Победителят в миналата учебна година – обучителната програма по роботика EduBots, получиха 10 000 евро инвестиция, а платформата за събития PartyMe преговарят за продажба на компанията.
За Тийноватор
Тийноватор се реализира пилотно в България от началото на учебната 2018-2019. Проектът е фокусиран върху стимулиране на креативното мислене на учениците и върху развиване на предприемаческите им умения. Ментори предприемачи от стартиращи и развити компании в България и с опит в различни сфери, помагат на ученици в 10. и 11. клас да открият страстта си и да я превърнат в печеливш стартъп проект. Методиката на обучение на Тийноватор е разработена на базата на успешни практики от Станфордския университет. Програмата се прилага в девет държави на три континента, а България е част от нея от учебната 2018-2019 г.
Тийноватор се реализира с подкрепата на Българския Център по Предприемачество (BEC). Фондация Америка за България подпомага клубовете във Враца и региона.
Стана ясно, че се е случил бой в парламента между Манол Пейков от ПП-ДБ и…
България е на челно място в Европа по смъртност на пътя с 82 смъртни случая…
На открито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране обсъди доклад по внесеното на 11.11.2024…
Стана ясно, че областният управител на Сливен Чавдар Божурски свика извънредно областната епизоотична комисия във…
Стана ясно, че задържаха мъж за кражба на кола в Пловдив, съобщиха от полицията. Случаят…
Утре над страната ще преобладава облачно време. Още преди обяд в Западна България ще започнат…
Leave a Comment