Категории: Черноморие

На пейката без маска: Бездомник получи два акта за 600 лв. (ВИДЕО)

Реклама

В наказателните постановления пише, че на 24 април мъжът не е поставил защитна маска на лицето си и седи на пейка в градската градина, в близост до дневния център

Бездомен мъж с ТЕЛК получи два наказателни акта за 600 лева в Бургас за това, че е седнал на пейка и е без маска.

Сдружението „Каритас“, което му помага, търси съдействие за обжалването на наказателните постановления.

Данаил Костов е на 47 години, има епилепсия и е с умствена изостаналост
От 26 години спи на улицата. В началото на пандемията тази пролет е глобен два пъти за по 300 лева от полицията.

Наказателните постановления са получени в офиса на център „Каритас“, защото бездомникът няма какъв друг адрес да им посочи.

В тях пише, че на 24 април не е поставил защитна маска на лицето си и седи на пейка в градската градина, която е близо до дневния център.

„Не може да ги плати, даже не може и да ги обжалва сам. Той просто не знае какво да направи“, обясни Асена Матеева, социален работник в „Каритас“.

Според нея мъжът не е имал възможност да си купи маска и освен това най-вероятно не е бил наясно какво точно се иска от него, понеже не му е обяснено по подходящ начин.

„Това, което може да се случи, е да му бъде наложен някакъв запор. Той има инвалидна пенсия и освен че ще е на улицата, няма да има възможност да си купи лекарствата за епилепсията и ще припада непрекъснато по улицата, което се е случвало вече“, обясни още Матеева.

Около 70 бездомници като Данаил всеки месец ползват услугите на дневен център „Каритас“. За полицаите бездомникът е част от статистиката.

„Именно в първата вълна на COVID заболяванията бяха съставени общо 750 акта за подобен род нарушения на заповедта на здравния министър. Ако някой не е съгласен, би могъл да се възползва в указания в закона ред за обжалване на съставените наказателни постановления“, коментира говорителят на ОД на МВР-Бургас Цветелина Рандева.

Срокът за обжалване изтича утре. В същото време хората от близкия блок подават жалби срещу бездомниците.

„Той е без маска, всеки ден е пиян, всеки ден „дай 2 лева, дай 3 лева“, върви след мен, нещо ужасно е да ви кажа. Аз съм вдигнала ръце“, каза домоуправителят на блока Пенка Иванова.


Видео: bTV

По публикацията работи: Моника Цанкова 

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

ДБ обвинява прокуратурата в „чадър“ над имотна мафия във Варна

Скандал във Варна: Прокуратурата е прикрила схема за заграбване на държавни и общински имоти, твърдят…

преди 2 минути

Свидетел на ада на АМ „Тракия“: „Нямаше спирачен път, колата беше напълно смазана“

Ужасът на магистрала "Тракия" от първо лице: Очевидец разкрива детайли за фаталния сблъсък Ден след…

преди 17 минути

Париж въвежда строги забрани за алкохол заради екстремната гореща вълна

Критични жеги в Европа: Париж ограничава продажбата на алкохол, Германия очаква 40 градуса В опит…

преди 26 минути

Медицинско чудо в Бургас: Лекари спасиха дете от рядка „хладилна бактерия“

Опасност в хладилника: 14-годишно дете пребори рядък менингит след инфекция с Listeria Екип от инфекционисти…

преди 32 минути

Скандали в Народното събрание: Бюджет 2026 разпали политическите страсти

Остър сблъсък в парламента: Бюджет 2026 предизвика бурни скандали и взаимни обвинения За втори пореден…

преди 36 минути

Внимание: Вижте кои райони във Варна остават без вода днес, 26 юни

От Водоснабдяване и канализация - Варна съобщават, че следните райони във Варна и областта остават…

преди 44 минути