Категории: България

Невиждано „озеленяване“ в Разград: Стотици дръвчета са били засадени със саксиите (СНИМКИ/ВИДЕО)

Реклама

Жител на квартала, в който са засадени дръвчетата, споделя, че не е виждал някой да се грижи за тях 

Стотици дръвчета са засадени заедно с кофите в квартал на Разград. Проектът за озеленяване е за милиони. Прокуратурата започна проверка.

Преди година и половина стотици иглолистни и широколистни дръвчета са засадени в един от най-големите квартали на Разград – „Орел“. Това става по европроект за 5,5 милиона лева. Но растенията са мъртви, забелязали от местната община при проверка.

Изненадата идва, когато при изваждането им се оказва, че туите били засадени със
саксиите.

Кадър: bTV

„Технологично е така, трябва да се извади от тук, да се извади, да се разрохка малко, да се отреже, за да може да тръгне. Това вече и да го…, просто те вече са заминали предварително, това не е начинът“, казва Николай Борисов – зам.-директор на ОП „Паркстрой“.

Кадър: bTV

Евзи е жител на квартала. Казва, че не е забелязал някой да полага грижа за дръвчетата, да бъдат поддържани или поливани.

„Те са ги насадили и не знам коя фирма са ги засадили, за тях не мога да кажа дали са ги полели, дали качествени са били, не мога да кажа… Не е приятно, не е хубаво, даже едни имаха железа, дали са ги вземали“, разказва Евзи.

Дръвчетата за милиони са били посадени в мандата на предишния кмет с цел облагородяване на квартал „Орел“. Сега, след изваждането им от Община Разград, трябва бързо да засядат нови, за своя сметка, за да не бъдат глобени.

„Ако не си изпълня задължението до края на годината, ще дойде последваща проверка още в началото на януари и ще ми наложат нова имуществена санкция, а към този момент само за този проект аз имам наложена имуществена санкция в размер на 550 000 лв., които аз плащам в моя мандат, с парите на нашите данъкоплатци, които нямат никаква вина“, казва кметът на Община Разград Денчо Бояджиев.

От фирмата изпълнител „Абритус гардън“ са отказали да застанат пред камера, но по телефона са обяснили, че засаждането на дръвчетата е приключило през пролетта на 2019 г., и не е имало проблем, предават от bTV.

Според тях причина за изсъхналите фиданки е лошата поддръжка от страна на общината. От фирмата казаха още, че ако се докаже наистина, че техни служители са засаждали дръвчета със саксиите, ще ги възстановят.

„Аз мисля, че това е престъпление, защото това е държавна пара, държавата ни я е дала чрез управляващи органи да решим проблеми. Реално погледнато се получи една пълна пустош, защото всичко се вади“, казва кметът на Разград.

Все още се уточнява колко точно са унищожените фиданки, а по случая е започната и прокурорска проверка.


Видео: bTV

По публикацията работи: Моника Цанкова 

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Труп на жена се появи на „Елените“, подозират убийство

Ужасяваща находка разтърси преди броени часове курортния комплекс „Елените“, който все още се възстановява от…

преди 4 часа

Властите предупреждават: Военни колони ще се придвижват по републиканската пътна мрежа

В края на юни и началото на юли 2026 година, българските граждани и най-вече шофьорите,…

преди 5 часа

Добри новини за цените на основни храни, плодове и зеленчуци

Според последните данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), цените на едро…

преди 5 часа

Министър Демерджиев: Невзоров е бил въведен в заблуждение

По случая с незаконното строителство край Варна, известен като "Баба Алино", има достатъчно доказателства за…

преди 5 часа

Какво задължително се слага на трапезата утре, на Петровден

Утре е Петровден – един от любимите летни празници, който мнозина отбелязват със специални трапези.…

преди 5 часа

Утре е един от най-големите християнски празници

Утре, в понеделник, православната църква отбелязва един от най-обичаните летни празници – Петровден. Денят е…

преди 5 часа