Симона е 21-годишна студентка, родом от Свищов. Заедно със свои колеги дават 12-часови смени в COVID отделението в Свищов. Освен това, момичето дава дежурства и в болницата в града, където учи – Плевен
Група студенти се отказаха да празнуват студентския празник. Те учат медицина в университета в Плевен и са доброволци в COVID отделението на болницата в Свищов. Отзовали са се на призива за помощ и от седмица дават 12-часови смени, вършейки работата на лекари, медицински сестри и санитари. Една от доброволките се оказва, че дава дежурства и в болница в Плевен и всеки ден пътува между двата града.
Тя е на 21 години. Учи в трети курс хуманна медицина в Медицинския университет – Плевен. Родом е от Свищов. Тя е Симона Минкова и от седмица се разкъсва между две болници – тези в Плевен и Свищов, и ученето онлайн по медицина. Приела е мисията „доброволец” без колебание, въпреки че не й е лесно.
„За мен е доста трудно, защото ми се налага от нощна смяна да пътувам до Плевен, да карам друга нощна смяна, след това отново идвам тук. Днес съм на работа и отново тръгвам за Плевен. Главно минаваме визитации с докторите. Мерим кръвно, сатурация, температура. Помагаме на сестрите, защото има голям дефицит и помагаме на тях с манипулациите. Сутрин, обед, вечер…когато се налага”, разказва за работата си Симона, предава NOVA.
Въпрос: Има ли време за сън?
Симона: Ами…има. По три-четири часа, пет. Или след смените, когато съм нощна. Тогава.
Тя определя опита, който трупа сега, като безценен: ”Радвам се, че съм в контакт с пациенти и мога науча много неща. Все пак е опит за мен. Като сме онлайн нямаме контакти с пациенти, а за мен това е важно”.
Личният живот и студентския празник за Симона са оставени на заден план. Така е и при колегата на Симона от университета – 21-годишния третокурсник по медицина Димитър Николаев, който също е доброволец. „Затварят ми се очите. От пет часа сутринта съм”, споделя младият мъж.
Влиза преди седмица в COVID отделението на свищовската болница без колебание и страх.
„Дори и да се заразим не мисля, че за нас е опасно, а идвайки тук и отменяйки по-възрастния персонал, намаляваме риска за тях. Доста неща научихме и забелязахме, че практиката с теорията…не са точно еднакви. За пациентите е важно да видят, че повече хора се грижат за тях и им обръщат внимание. Мисля, че им действаме положително”, категоричен е Димитър.
Заедно с бъдещите медици в COVID отделението продължава да е и свищовският кмет. Генчо Генчев е осигурил храна и подслон на студентите по медицина, докато са доброволци.
„Изключителни младежи са и вярвам, че ще станат изключителни лекари, защото няма и минута, в която да не откликват на лекаря и медицинската сестра и да не се включват в манипулациите”, похвали доброволците кметът на града Генчо Генчев.
Студентите по медицина остават в Свищов до края на месец декември, след което започват изпитите им в Медицинския университет. За една седмица, обаче, те са научили най-ценния урок.
„Научих, че професията е доста отговорна и трябва всеки да изпълнява и да си спазва отговорностите, защото иначе, ако няма организация, няма как да съществува самото отделение. Най-важен е колективът и комуникацията между персонала”, категорична е Симона.
Видео: NOVA
По публикацията работи: Моника Цанкова
Днес се проведе брифинг, по време на който началникът на сектор "Пътна полиция" Варна, изнесе…
38-годишен от Бяла е задържан за нанесен побой на приятелката си, съобщават от пресцентъра на…
По думите на синоптика Ники Василковски през първите дни на месец декември времето ще бъде…
Мъж получава 10 години затвор за причинено смъртоносно ПТП след навлизане в насрещното платно при…
От НИМХ прогнозират, че през следващите дни ще преобладава слънчево време, но в петък (29…
Вече има задържани по случая с бруталния побой над 23-годишен служител в столичен мол. Към…
Leave a Comment