„Проектобюджетът на Варна за 2021 година бе подготвен в безпрецедентна обстановка, породена от световната пандемия и несигурната бъдеща траектория на развитие на Covid 19 върху обществения живот и икономиката. Непланираните разходи, отлагането на редица данъци и ставки бяха огромно предизвикателство. Успяхме да се справим“. Това заяви кметът Иван Портних при представяне на документа пред представители на медиите във Варна.
Срещата бе част от публичното представяне на проектобюджета, който е достъпен в сайта на общината и бе публикуван в национален всекидневник. Предстои публично обсъждане с обществеността, както и разглеждане в комисии на Общинския съвет.
През 2021 г. проектобюджетът на Варна е с макрорамка от 556,7 млн. лв. Предвижда се реализиране на проекти със средства от Европейския съюз в размер на 68 630 000 лв.
В условията на световна пандемия Община Варна завърши годината със стабилни финансови показатели и без неразплатени задължения. Добрата финансова кондиция бе поддържана без увеличение на данъчната тежест за варненци и въпреки изпълнените три пакета от икономически мерки в подкрепа на гражданите и бизнеса. В края на годината финансова дисциплина на Варна получи достойна оценка. БАКР потвърди кредитния рейтинг на Община Варна, с което се доказа доброто финансово състояние, въпреки неблагоприятната макроикономическа обстановка.
Финансовата стабилност ни мотивира да погледнем спокойно към външни възможности за финансова подкрепа – за съфинансиране на проекти по оперативни програми на ЕС и за промяна на градската среда. Това са проекти за читалище, детски градини и ясли, училища, междублокови пространства, коментира кметът Иван Портних. В тази връзка община Варна предоставя на широко публично обсъждане проектите, за които ще бъде използвано дългово финансиране от 80 млн. лв. (виж по-долу)
Проектобюджетът на Варна за 2021 година отговаря на всички нормативни изисквания, включително на чл. 32 от Закона за публичните финанси. Според него годишният размер на плащанията по общинския дълг във всяка отделна година не може да надвишава 15 на сто от средногодишния размер на собствените приходи и общата изравнителна субсидия за последните три години, изчислен на базата на данни от годишните отчети за изпълнението на бюджета на общината, поясни Стефка Господинова, директор на дирекция „Финанси и бюджет“. Тя допълни, че проектобюджетът ще бъде променен с окончателния размер на преходния остатък и преходните обекти, след годишното приключване на финансовата 2020 г и изготвянето на годишния отчет на общината за м.г. По указания на министерството на финансите срокът за представяне на отчета е 22.02.2021 г.
Основен фокус в проектобюджета на Варна за 2021 г е поставен върху функциите, които са пряко свързани с живота на хората – увеличени са средствата на всички дейности, важни за гражданите – образование, здравеопазване, социални дейности. Местните данъци и такси няма да бъдат увеличавани, което е важна подкрепа за хората и бизнеса. Продължава решаването на локални и дългогодишни проблеми в кварталите – благоустрояване на междублоковите пространства, промяната на градската среда пред домовете на хората. Община Варна ще продължи да инвестира ресурси в подкрепа на проекти, които подпомагат бизнес развитието на града – като Икономическата зона, която разработваме съвместно с Община Аксаково, капиталовата програма, която гарантира развита градска среда, коментира кметът.
През 2021 г. функция „Образование“ ще разполага със 184 790 000 лв., което е 38% от макрорамката на проектобюджета. Като Град на Знанието Община Варна и тази година отделя най-много средства за образование. Това е увеличение с 30 769 000 лв. спрямо първоначалния бюджет на 2020 г. Предвижда се увеличение на заплатите на педагогическия персонал средно с 15%. Инвестиции в образователна инфраструктура са свързани с изграждане на 12 нови сгради и пристройки на училища, детски градини и ясли във Варна. За тях са осигурени средства в размер на 31,2 млн. лв. от правителството. Със съфинансиране на Община Варна.
Функция „Здравеопазване“ е с макрорамка от 26 335 000 лв. Увеличението спрямо първоначалния бюджет на 2020 г. с 2 617 000 лв. Гарантирани 16 общински програми за профилактика на заболявания, на стойност 329 000 лв. Осигурени средства по КТД за работещите в общинското здравеопазване. Продължава финансирането на лечебни заведения в общината чрез отпускане на капиталови трансфери. Заложени са разходи за борба с COVID-19 – закупуване на лични предпазни средства, дезинфекционни препарати и др. Продължават ремонтите на ДЯ „Чуден свят“ и ДЯ „Роза“.
За функция „Социални дейности“ са заложени 21 983 000 лв. Увеличението е с 4 796 000 лв., спрямо бюджета за 2020 г. Богатата социална програма ще разполага с 4 040 539 лв. Тя ще бъде обогатена с нова услуга – Асистентска подкрепа за асистентски услуги за хора с увреждания, включително за деца, на стойност 2 901 080 лв.
Функция „БКС / Инженерна инфраструктура“ е с макрорамка от 157 080 000 лв. Увеличението спрямо 2020 г. с 58 266 000 лв. Предвидено е благоустрояване на междублокови пространства на територията на целия град. Капиталова програма е на стойност 181 499 976 лв, от които 121 112 584 лв. От бюджета и 60 387 392 от оперативни програми и проекти. Част от мащабните проекти са пълно обновяване на “Кайсиева градина”, Вл. Варненчик – II и III м. р.; Проектиране на реконструкция на бул. „Цар Освободител“, в участъка от бул. „Васил Левски“ до пътен възел Летище; Предпроектни проучвания за скоростен екологичен транспорт (леко метро); Актуализация на проект „Продължение на ул. „Атанас Москов“ към Южна промишлена зона; Проектиране и изграждане на ново мостово съоръжение през Кокарджа дере, свързващо улица „Генерал Георги Попов“ и улица „Подвис“ (за улеснение на много хора в района).
За функция „Култура, спорт“ са предвидени 19 561 000 лв. Пандемията показа, колко е важно да можем да предлагаме услуги на гражданите в електронна среда. Към момента Община Варна работи с 52 броя електронни услуги, осигурен е обществен достъп до 28 регистъра с отворени данни. Продължаваме работа са разширяване на възможностите за онлайн комуникация с гражданите, коментира кметът. В сферата на екологията са предвидени 5 088 824 лв за озеленяване, 3 200 000 лв. за осветление. Предстои реализацията на проект „Екологично чист транспорт на Варна“.
Проекти, за които Община Варна има намерение да поеме дълг, бяха представени от Христо Иванов, зам.-кмет на общината.
1. Проект „Благоустрояване, строителство, основен ремонт, реконструкция, рехабилитация на междублокови пространства, детски и спортни площадки/комплекси, и елементи на прилежащата им техническа инфраструктура на територията на Община Варна и основен ремонт/реконструкция на улична мрежа прилежаща към предвидените за благоустрояване междублокови пространства на територията на Община Варна”.
Предназначение: Повишаване качеството на живот, социалното включване и екологичната среда, посредством реализиране на обекти по благоустрояване в градската среда. Подобряване на инфраструктурата в междублоковите пространства, както и експлоатационните характеристики на улици/участъци от улична мрежа, създаване на достъпна, комфортна и безопасна среда за гражданите и гостите на Община Варна.
Стойност на проекта: до 38 485 478 лв. с ДДС
Начин на финансиране и обезпечаване: Дългово финансиране в размер до 38 485 478 лв. – заем от финансова или кредитна институция;
2. Проект „Благоустрояване на междублокови пространства в район „Вл. Варненчик”, ІI-ри микрорайон, включително ул. ”Петър Дертлиев” и ул. „Асен Разцветников”, гр. Варна“ – II етап: Благоустрояване на пространството, заключено между улица от о.т. 774, през о.т. 775, 776, 778, 779, 767, 766, 765, 764, 763 до о.т. 762, ул. „Асен Разцветников“, ул. „Петър Дертлиев“ и ул. „Проф. д-р Емил Станчев“, в това число основен ремонт на ул. „Петър Дертлиев“ и ул. „Асен Разцветников“ и благоустрояване на междублоково пространство в район „Владислав Варненчик“, „II-ри микрорайон“ – източна част, гр. Варна“.
Предназначение: Повишаване качеството на живот, социалното включване и екологичната среда, посредством реализиране на обекти по благоустрояване в градската среда. Подобряване на инфраструктурата в междублоковите пространства, както и експлоатационните характеристики на улици/участъци от улична мрежа, създаване на достъпна, комфортна и безопасна среда за гражданите и гостите на Община Варна.
Стойност на проекта: до 9 719 142 лв. с ДДС
Начин на финансиране и обезпечаване: дългово финансиране в размер до 1 514 522 лв. – заем от финансова или кредитна институция; финансиране от държавния бюджет в размер на 8 000 000 лв., съгласно ПМС № 360/10.12.2020 г. за частично финансиране на основен ремонт на ул. „Петър Дертлиев“ и ул. „Асен Разцветников“ и благоустрояване на междублоково пространство в район „Владислав Варненчик“, „II-ри микрорайон“ – източна част, гр. Варна”; Собствено финансиране осигурено от бюджета на Община Варна в размер до 204 620 лв.
3. Проект „Основен ремонт/реконструкция на улична мрежа на територията на Община Варна”.
Предназначение: Подобряване на инфраструктурата в междублоковите пространства и облика на градската среда, подобряване на експлоатационните характеристики на улици/участъци от улична мрежа, създаване на достъпна, комфортна и безопасна среда за гражданите и гостите на Община Варна.
Стойност на проекта: до 30 304 211 лв. с ДДС
Начин на финансиране и обезпечаване: Дългово финансиране в размер до 30 000 000 лв. – заем от финансова или кредитна институция; Собствено финансиране осигурено от бюджета на Община Варна в размер до 304 211 лв.
4. Проект „Изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища на територията на Община Варна”.
Предназначение: В изпълнение на програма за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища 2020 г. – 2022 г., одобрена с Решение №543 от 03.08.2020 г. на Министерски съвет, община Варна ще реализира 12 обекта от образователната инфраструктура.
Стойност на проекта: до 41 200 000 лв. с ДДС
Начин на финансиране и обезпечаване: Дългово финансиране в размер до 10 000 000 лв. – заем от финансова или кредитна институция; финансиране от държавния бюджет в размер до 31 200 000 лв.
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…
Leave a Comment