in

Какво не знаем за пицата: Любимото изкушение на много от нас

Снимка: Pixabay

Представяме ви няколко любопитни факта са пицата, които може би не знаете

На 17 януари светът отбеляза Международния ден на пицата, считана за едно от най-популярните блюда в света, способно да обедини всички хора на планетата. Тази дата не е избрана случайно, защото тогава е празникът на Сант-Антонио Абате, покровител на хлебарите и на пицариите. Сега съвкупният световен бизнес с пици преминал 60 млрд. евро, а изкуството за приготвяне на класическата неаполитанска пица през 2017 г. влезе в списъка на нематериалното Световно наследство на ЮНЕСКО.

Най-вкусната пица се асоциира с Италия, където ежегодно пристигат милиони хора, за да вкусят от „блюдото на щастието”, както го наричат самите италианци.

А ето и най-необикновените факти за пицата, публикувани на италианския сайт ristorantesara:

1. Първо упоменаване на пицата

Макар пицата да се асоциира преди всичко с Италия, първи я приготвили древните египтяни преди 6000 г. преди н.е. Нарекли я „пита”. Според преданията, египтяните първи разкрили секрета на дрождите около 4000 г. преди н.е. Нещо повече, те изобретили първата истинска печка с дърва за приготвяне на солена и сладка пита с финикови фурми и бял мед.

2. Най-древната рецепта за пица

La Marinara е най-древната пица, която се приготвя от домати, чесън, мащерка и оливия от маслини. Тя е популярна сред рибарите и моряците. Оттук е получила името си La Marinara, означаващо „морска”.

3. Появяването на пица „Маргарита”

Легендата гласи, че в 1889 г. италианският шеф-готвач Рафаел Еспозито изобретил блюдо под името „Пица Маргарита”. Той го нарекъл така в чест на италианската кралица Маргарита Савойска, която пристигнала със семейството си в Неапол. Рецепта за най-лесната пица на света Еспозито подбрал продуктите според цвета на италианския флаг. За червен цвят послужили доматите, моцарелата станала символ на белия цвят, а босилекът – на зеления. Блюдото имало колосален успех, затова шеф-готвачът решил да го наименува в чест на кралицата на Италия.

4. Пицата донесла щастие на италианците през 2020 г.

Според експерти, италианците не случайно често приготвяли пица „Маргарита” по време на карантината миналата година. Италианският ендокринолог Силвия Милячо твърди, че пицата „Маргарита” не случайно се счита пълноценна за здравето храна. Тя съдържа въглеводороди в тестото, белтъчини в моцарелата и мазнини в маслиненото масло първа преса – това са всички необходими на организма полезни микро- и макроелементи. Милячо твърди, че наличието на аминокиселината триптофан в тестото за пица играе важна роля за повишаване на равнището на серотонин и следователно подобрява настроението. Триптофанът е една от деветте незаменими аминокиселини, участващи в регулацията на настроението. Затова не случайно понякога наричат пицата „блюдо на щастието”.

5. Най-скъпата пица в света

Пицата „Людовик ХІІІ” се приготвя в италианския град Салерно и е най-скъпата пица в света. Нейната цена е 12 000 долара. Блюдото се прави по предварителна поръчка за специални гости. В нея има три вида осетров хайвер, норвежки омари, моцарела буфало и австралийска розова сол от долина на река Мюрей.

6. Пицата намалява риска от рак на хранопровода

Италиански учени твърдят, че употребата на пица намалява риска от развитие на рак в хранопровода с 59%, рака на дебелото черво с 26% и рак на устната кухина с 34%.

Източник: Actualno.com

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/