Категории: Варна

Дарение на апарат за плазмафереза получи УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна

Реклама

Днес УМБАЛ „Света Марина“ във Варна получи апарат за извличане на кръвна плазма.

Варненска болница ще получи апарат за извличане на кръвна плазма като дарение от българските магистрати

Проф. д-р Силва Андонова, Изпълнителен директор на УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна и проф. д-р Вилиян Платиканов, ръководител на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение, приеха дарението от г-н Владимир Чавдаров, член на управителния съвет на Асоциацията на прокурорите в България и г-н Петър Ганчев, представител на Камарата на следователите в България. Средствата за закупуването му са събрани от прокурори, следователи и съдебни служители, които се включиха в благотворителната кампания на Асоциация на прокурорите в България и Камара на следователите в България.

Проф. Андонова изказа благодарности от името на ръководството на болницата за жеста и уточни, че е важно за пациентите да им бъдат оказвани най-високотехнологичните методи за лечение при всички заболявания.

„Апаратът за плазмафереза е свързан не само с лечението на COVID-19, а имаме възможност да лекуваме пациенти и от други специалности, чиито диагнози предполагат лечение с плазмафереза. Това са редица автоимунни заболявания в неврологията, като миестания, в хематологията – тромбоцитопенична пурпура, болестта на Мошковиц, миеломна болест и други. Апаратът е втори за здравното заведение, но предвид това, че се увеличава броят на тежко болните пациенти, които имат нужда от плазмафереза, имаме необходимост от повече апарати. Плазмаферезата е процедура, която трае часове, и която се повтаря през определен период от време, така че сега повече пациенти ще могат да се възползват по едно и също време от нея.“ – сподели тя.

„Днес с най-голямо удоволствие даряваме апарата за плазмафереза за нуждите на УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, с цел да бъде използван за тежки случаи на инфектирани пациенти с коронавирус, но и за редица други заболявания. Това благородно дело бе подкрепено и от ръководството на Прокуратура на Република България. Искам да благодаря на всички лекари за техния жертвователен труд през тази изминала година, в която университетската болница бе основното лечебно заведение, което проведе борбата с COVID-19 в Североизточна България.“ – каза г-н Владимир Чавдаров.

Стойността на апарата за плазмафереза е 17 000 лв. Модерната технология осигурява лесно и бързо събиране на висококачествена плазма, почти напълно пречистена от кръвни клетки.

Проф. Вилиян Платиканов добави: „Този апарат предлага две възможности. Едната е сепариране на плазма от клетките, а другата е терапевтична плазмафереза – пречистване на плазма от вредни антитела, една изключително лечебна процедура, която наистина спасява живот в някой моменти“.

Г-н Петър Ганчев се обърна към ръководството на УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна с думите: „Този апарат е израз на нашата благодарност към труда на лекарите, които са на първа линия в борбата с COVID-19, на колегите, които се включиха и на преболедувалите колеги, които дариха кръв за нуждаещите се“.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Какви са полезните свойства на киселите краставички

Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…

преди 3 часа

Полезно ли е пресичането на киселото зеле

Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…

преди 3 часа

Спряха ферибота Свищов – Зимнич

Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…

преди 4 часа

Искат срещата между ГЕРБ и ПП-ДБ да бъде публична

Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…

преди 4 часа

Задължителни ли са зимните гуми у нас

Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…

преди 4 часа

Как да си приготвим най-вкусната и бърза баница

Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…

преди 4 часа