Категории: България

Две области затягат контрола над мерките заради ръст на заболели с Covid-19

Реклама

Това са София и Сливен. Двата града се върнаха в червената зона по заболяемост

Готовността за възстановяването на присъствените учебни занятия от четвъртък, 4 февруари, за ученицитe от 7, 8 и 12 клас и спазването на противоепидемичните мерки обсъди днес Софийския оперативен щаб под ръководството на кмета на София Йорданка Фандъкова, съобщават от общината. В София има леко покачване на заболеваемостта и отново е в критичната червена зона, отбелязаха от Столичната РЗИ.

Кметът настоя да се засили контрола за спазване на противоепидемичните мерки. Продължават проверките за носенето на маски в градския транспорт, търговските вериги, както и моловете. Дирекция „Образование“ и „Здравеопазване“ на Столична община ще проверява работата на детските градини, ясли и училищата.

Екипите на СДВР, Общинска полиция съвместно със Столичен инспекторат проверяват търговски обекти и хранителни вериги. Засилва се контролът и в обществения транспорт.

По данни на старши комисар Георги Хаджиев за последните две седмици са съставени 600 предупредителни протокола, 317 полицейски разпореждания и 168 акта за неспазване на изискването за носене на маски. Столичната полиция е извършила проверки на поставени под карантина на 2862 лица.

В градския транспорт се извършва дезинфекция на превозните средства. Дезинфекцират се и спирките на обществения транспорт. Софийският щаб обсъди и продължаването на дейностите по поставяне на ваксини на желаещите от първа и втора фаза – медици, възрастни хора, както и на учители и непедагогически персонал.

От началото на седмицата са поставени над 500 ваксини на учители и непедагогически персонал в столични детски градини и училища. Подготвя се възможността за разкриване на кабинети за ваксинация и в пет от столичните ДКЦ-та. Мобилните екипи на общината започват поставянето на ваксини и в частните домове за възрастни хора.

„В област Сливен, която отново е в „червената зона“, се засилва контролът на противоепидемичните мерки“. Това съобщи пред журналисти областният управител Чавдар Божурски.

Той е възложил на Регионалната здравна инспекция да направи анализ на актуалната епидемична обстановка, предаде „Дарик“.

Повод за това са данните от началото на седмицата, които поставиха Сливен, заедно с още осем области, отново в „червената зона“ на картата за заболяемостта в страната.

Целта на искания анализ, е специалистите да посочат какви допълнителни мерки са необходими в областта, за да се ограничи рискът от заразяване.

Към момента заболяемостта в областта е 152 души на 100 хиляди души. Активните случаи на COVID-19 са 375, като 305 от болните са на домашно лечение, а 70 са хоспитализирани.

Продължава активното тестване на персонала в училищата, както и регулярното ваксиниране на медиците. Всички дози, получени в Сливенска област, са оползотворени.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Честит имен ден на всички, които празнуват на 28 юни

Днес, 28 юни 2026 година, православната църква отбелязва празника Видовден по нов стил. Това е…

преди 9 минути

Гореща вълна удря България в първия ден на новата седмица

  Бъдете подготвени за поредния горещ ден в България. Прогнозата за понеделник предвещава летни температури,…

преди 17 минути

Голям пожар във Варна. Жена загина в пламъците на жилището си

Снощи, жестока трагедия разтърси морската столица, след като жена на 58 години загуби живота си…

преди 22 минути

Мащабни прекъсвания на тока във Варна и околните села започват утре

Жителите на град Варна и множество близки села трябва да бъдат информирани за предстоящи прекъсвания…

преди 26 минути

Има ли райони без вода днес във Варна

Жителите и гостите на част от морския курорт "Св. Константин и Елена" ще останат без…

преди 30 минути

Ще има ли райони без ток във Варна и областта в почивната неделя

Жителите на Варна и областта могат да посрещнат днешния неделен ден без притеснения относно електрозахранването.…

преди 31 минути