Категории: Варна

Варна отбелязва Освобождението на България: Какви са посланията на кметовете в областта (ВИДЕО)

Реклама

България отбелязва днес националния си празник – деня на Освобождението

Честването на 143 години от Освобождението на България във Варна започнаха с тържествено издигане на националното знаме на пл. „Независимост“. Представители на институции, организации и граждани положиха цветя и венци пред паметника на Граф Игнатиев, на Мемориален паметник на украинските войни и на Паметника на руските войни в Морската градина.

Венци поднесоха кметът на Варна Иван Портних и областният управител на града Стоян Пасев. В честванията се включиха още председателя на Общинския съвет Тодор Балабанов, командира на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, представители на Генералното консулство на Руската федерация във Варна, на районните администрации, полицията, неправителствени организации и партии. 

Следобед проявите за 3-ти март продължават с полагане на цветя и венци на Мемориал на руските воини освободители в 13.30 ч. В 18 ч. е началото на Концерт-спектакъла „Магията на българската музика и танц“, представен от учениците на НУИ „Добри Христов“. Концертът ще се проведе във Фестивалния и конгресен център.

Тържествата ще приключат с тържествената заря – проверка от 19.30 ч. на площада пред Катедралата във Варна.

Кметовете на по-малките общини в област Варна също отправиха своите послания за празника.

Кметът на Община Провадия д.т.н инж. Жоро Илчев:

143 години след датата на подписването на Санстефанския мирен договор, ние се прекланяме пред великия подвиг на българските опълченци, пред храбреците, които с чутовна сила записват най-светлата страница в новата българска история – първата страница на нейната свобода.

В историята на България има много събития и дати, които са поставили основата на националното ни самочувствие като българи. Трети март e денят, в който всеки българин отдава заслужена почит пред саможертвата на хиляди герои, загинали за свободата на Отечеството и благодари на Русия за неоценимата помощ. В историята няма друга такава дата, която да събира в едно родолюбието, възторга и преклонението пред саможертвата на героите.

За този ден дадоха живота си хиляди българи – обикновени хора, хъшове в изгнание, хайдути, четници, революционери – обикновени хора, за които свободата на отечеството е била над всичко.

Трети март е денят, в който отдаваме своята признателност към жертвите дадени от руски, украински, финландски, румънски, полски и много други воини, загинали в Руско-турската освободителна война.

В деня на Националния празник, на тържествената заря-проверка чуваме традиционно имената на будители и учители, писатели и журналисти, идеолози и водачи на национално-освободителните ни движения, родолюбиви държавници на нова България и се прекланяме се пред родолюбивото им дело, което имаме дълга да опазим и достойно да продължим в името на Майка България.

Нека помним, че жертвата им е била заради нас, за нашето свободно и достойно настояще. Нека с делата си да докажем, че сме силен народ – горди с миналото си и отговорни към бъдещето.

Честит Национален празник, уважаеми госпожи и господа, и дълбок поклон пред святото дело на борците на българската свобода и независимост!

Кметът на Община Белослав инж. Деян Иванов:

Община Девня

С общоградско честване и поднасяне на венци и цветя Девня отбеляза 3 март. Десетки жители и гости на Девня се включиха в честванията. Програмата започна с поднасяне на цветя пред паметниците на загиналите във войните в село Падина. Тържествено отбелязване на 143-тата годишнина от Освобождението на България беше организирано и пред паметника костница в село Кипра. От 11 часа в парк „Разсадника“ започна общоградското честване. Десетки жители и гости на Девня бяха дошли във Възрожденския кът, за да присъстват на краткия концерт. Програмата бе съпътствана от изпълнения на духов оркестър. Началото беше поставено с химна на Република България и посрещане на националния трибагреник. Енорийският свещеник Марин отслужи благодарствен молебен за загиналите за свободата герои.

Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, общественици и граждани, поставихме венци и цветя пред каменната инсталация с вечния стих на Ботев: „…Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира!“. Там на вярна стража стояха четници с униформи.

„В историята на България има много събития, които формират националното ни самочувствие, а датата 3 март бележи ново начало за нашия народ! От дистанцията на времето, думите са безсилни пред подвига на храбрите българи, борили се за свободата на страната ни! Нека запазим и предадем на бъдещите поколения порива за свободна България!“, каза в своето приветствие кметът Свилен Шитов.

Снимка: Община Девня

От сцената прозвучаха патриотични стихове и песни в изпълнение на самодейци от НЧ“Христо Ботев“, НЧ „Отец Паисий“, НЧ „Просвета“ и НЧ „Съзнание“. Кулминацията в тържественото честване беше символичното пукане на черешовото топче. То съвпадна с изпълнението на песента „Топчето пукна“ от Мъжката вокална група “ Родолюбци“. Довечера от 19 часа в парк „Разсадника“ ще се състои и тържествена заря.

Кметът на Община Бяла инж. Пеньо Ненов:

Кметът на Община Ветрино д-р Димитър Димитров:

Кметът на Община Вълчи дол Георги Тронков: 

Днес свеждаме глави и се прекланяме пред титаничния подвиг на цял един народ!

Хиляди знайни и незнайни герои пожертваха себе си в името на родината! И го направиха без да искат нищо в замяна… Направиха го за всички нас, поколенията след тях! Загинаха в името на България с едничката мисъл за свобода!

Връщайки се назад във времето, поглеждайки към делата, идеите и идеалите им, ние сме длъжни да вземем пример – пример по родолюбие, пример за жертвоготовност, себеотдаване, безкористност и любов към родината! Длъжни сме да пазим свободата, която те ни завещаха и да я отстояваме като най-висша ценност!

Нека днес, със заслужено чувство на национална гордост отбележим този свят за всеки българин празник!

Нека бъдем горди потомци на славния си род! 

Кметът на Община Дългопол Георги Георгиев:

Кметът на Община Суворово Данаил Йорданов:

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Криза в сектор „Образование“: Учители готвят протести заради орязани бюджети

Учители заплашват с протести заради проектобюджета за 2026 година Напрежението в сектор „Образование“ ескалира, след…

преди 4 минути

Сигнал до „Нова Варна“: Младежи си правят гонки с мотори във Варненско, твърдят очевидци (ВИДЕО)

Опасни гонки с мотори в центъра на село Голица Редакцията на медия „Нова Варна“ получи…

преди 10 минути

Скъпо кафе и вода на летището в София: Антимонополният орган започва проверка

КЗК започва проверка на летище София: Има ли картел при цените на храните и напитките?…

преди 42 минути

„Зелената зона“ във Варна отново в съда

Съдът във Варна назначи експертиза по делото за "Зелената зона" Административният съд във Варна продължава…

преди 2 часа

„МБАЛ Варна“ изправя НЗОК пред Административния съд

Административен съд – Варна гледа дело на „МБАЛ Варна“ срещу НЗОК за неразплатени дейности Административен…

преди 2 часа

Административен съд – Варна погна казуса с отстранения шеф на кадастъра

Насрочиха делото на отстранения началник на СГКК – Варна Административен съд – Варна официално насрочи…

преди 2 часа