Категории: България

Кунчев: Преди ако някой ми кажеше, че има хрема, му казвах, че не е ковид. Сега не е така

Реклама

Доц. Кунчев коментира и въпросът за затягането на мерките, както и кога ще можем да си починем от вируса

„Това, което се опитваме да правим, е да направим така, че никой да не остане без медицинска помощ и да намалим жертвите от тази трета вълна“. Това заяви в ефира на БНТ държавният главен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

„Зависи откъде ще го погледнем – да, данните са лоши и има увеличение. От друга страна, това се наблюдава в цяла Европа. Новият щам от Англия се разпространи много бързо“, каза той.

По думите му въпросът е как да направим така, че без да намаляваме животът и икономиката в страната, да намалим жертвите.

„На този етап е по-добре мерките да са локални, защото разликите са много големи. Защо да пречим на нормалния живот на хората в Търговище примерно, защото в Кюстендил има много болни“, обясни Кунчев.

„Плановият прием се спира, защото първо – имаме нужда от легла. Те могат да бъдат превърнати в ковид легла, за да лекуваме всички, които имат нужда“, обясни Кунчев.

„Ако нещата обаче продължават да се развиват в този темп, няма да се взимат локални мерки, а национални. В интервалът между 200 и 300 заразени на 100 000 започваме да обсъждаме нови възможни мерки“, обясни той.

Според него, ако хората действат интелигентно и умно в заведенията и ги посещават в малки компании само да хапнат, рискът е сравним с този, който има в офиса, на улицата или в транспорта.

„Вирусът вече се предава по-лесно. Клиничната му картина се промени. През есента, ако някой ми кажеше, че има хрема, му казвах, че не е ковид. Сега вече всичко започва точно така, като проста настинка с хрема“, обясни Кунчев.

По думите му вече и децата имат клинична картина, но слава Богу, не го карат тежко.

„Не е ключово да се забранява и затваря, да се контролира и да се глобява. Проблемът не е свършил, не сме се справили с ковид. В следващите две-три седмици е последният връх, който трябва да минем и след това се надявам, като миналата година лятото, да имаме една дълга почивка от вируса“, каза той.

По думите му отново в сблъсъка ще се срещнем в началото на 2022 година, но няма да е чак така тежко. „В България в момента все още не сме засичали нигерийския щам. Направено е мащабно проучване у нас и то ще каже дали вече е пренесен и тук южноафрикански щам“, обясни той.

По публикацията работи Снежина Раева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Последни данни за водата на Офицерския плаж във Варна: Безопасно ли е вече?

Отлични новини за варненци: Офицерският плаж е напълно безопасен след проверка на институциите Бързата координация…

преди 53 секунди

Иван Демерджиев за инфраструктурните измами: Ширината на пътя се свива заради кражби

Министър Демерджиев: Злоупотреби с пътища доведоха до опасни еднолентови отсечки Вътрешният министър Иван Демерджиев отправи…

преди 8 минути

Тежък пътен инцидент в Русе: Жена е с опасност за живота

Кола блъсна 70-годишна пешеходка на бул. "Липник" в Русе, пострадалата е в критично състояние Сериозен…

преди 14 минути

Стоян Колев се яви в съда с Библия в ръце и с думите „В името на Отца и Сина и Светия Дух. Амин“

Обрат по делото на Стоян Колев: От "задържане под стража" към домашен арест Окръжният съд…

преди 19 минути

Патриарх Даниил: Решението на Радев за руския патриарх е смело и правилно

Патриарх Даниил подкрепи позицията на Румен Радев срещу санкциите за руския патриарх Кирил В навечерието…

преди 29 минути

Автомобил се вряза в дентална клиника в София

Инцидент в "Лозенец": Кола помля фасадата на столична дентална клиника Мирен ден в столичния квартал…

преди 37 минути