Категории: Свят

Бонуси срещу ваксина: Как американските компании насърчават служителите си да се имунизират?

Реклама

Някои компании в САЩ предлагат стимул на персонала да се ваксинира срещу COVID-19. Сред тези стимули са премии до 500 долара, възстановяване на пътните разходи, допълнителни платени часове.

Така компаниите се стремят да се върнат към нормалния начин на живот.

Редица сектори, силно нуждаещи се от работна ръка като супермаркетите, кланиците и аграрните комплекси, вече имат преднина във ваксинирането на служителите си.

Калифорнийската фирма „Болтхаус фармс“, която продава моркови, смутита и сокове, организира всяка седмица записвания за имунизация на своя основен сайт и плаща по 500 долара на всеки служител на пълен работен ден, който иска да се имунизира, пише „Франс прес“, цитирана от БТА.

Американските компании имат право сами да организират центрове за ваксинация, ако поемат ангажимент да предоставят услугите им безплатно, в работно време, на всички заети в предприятието независимо дали получават заплата от него, или от подизпълнител.

Гигантският месопроизводител Джей Би Ес предлага по 100 долара на ваксинираните служители и е разпространил документи на различни езици, в които изтъква колко са ефективни и сигурни ваксините. Към средата на март близо една трета от общо 60 000 негови работници и служители бяха получили първата си доза.

Някои големи вериги супермаркети обезщетяват работещите там, като им плащат за два или четири работни часа допълнително.

Това „премахва нуждата човек да избира между поминъка и защитата на здравето си“, подчерта през януари управителят на американските магазини „Алди“.

Веригата „Таргет“ възстановява пътни разходи в размер до 30 долара при нужда.

Магазините „Кроджър“ пък предлагат бонуси от по 100 долара и на ваксинираните, и на отказващите инжекция по здравословни или религиозни съображения, при условие че се включат в образователна здравна програма.

С цел да ускорят възстановяването на икономиката, съответно и на потреблението, някои фирми залагат на своите клиенти – веригата „Криспи Крийм“ предлага до края на годината безплатен донът срещу документ за ваксиниране, а бирарията „Маркет Гардън“ в Кливланд, обеща по една бира само за 10 цента на първите 2021 души, които представят сертификат.

По публикацията работи: Мариела Анастасова

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Драма край Околчица: Млада майка е с опасност за живота след употреба на синтетични наркотици

Лекари се борят за живота на 24-годишна майка, открита в безпомощно състояние край Околчица Шокиращ…

преди 10 часа

Три деца с морбили са хоспитализирани в Плевен: Актуална информация

Морбили и варицела в Ловешка област: Здравните власти с подробности за новозаразените Ситуацията със заразните…

преди 10 часа

Олег Невзоров се завърна във Варна: Прокуратурата и МВР предприеха процесуални действия

Разследват Олег Невзоров във Варна: Какво се случва след завръщането му в България? Варна отново…

преди 10 часа

Разследват смъртта на тригодишно момченце в Пловдив

Почина тригодишно дете след инцидент в пловдивския квартал "Столипиново" Трагичен инцидент разтърси Пловдив тази сутрин.…

преди 10 часа

Планират DARA да бъде хедлайнер на празничния концерт за Деня на Варна

Варна празнува с "Евровизия": DARA е голямата звезда на концерта "Гласът на Варна" Празничните събития…

преди 11 часа

Епидемията от ебола в Конго ескалира: Над 1000 заразени и 254 жертви

Здравна катастрофа в Конго: Ебола изпреварва усилията за овладяване на заразата Ситуацията с ебола в…

преди 11 часа