реклама

Историческа дата: Навършват се 142 години от обявяването на София за столица на България

Навършват се 142 години от онези далечни времена, когато София е обявена за столица на България. Това се е случило точно на 3 април 1879г.

Отбелязваме 142 години от обявяването на София за столица на България. Историците разказват, че когато решението е взето, в залата настава еуфория, че това са първите стъпки от изграждането на една силна и независима държава. Днес е и така нареченият Българският Великден. На тази дата през 1860 година настъпва дебютът в борбата за българската църковна независимост, предаде NOVA.

Годината след Освобождението. Датата – 3 април. Софиянци свободно се движат по улиците. На всеки ъгъл ги чака тих и все още плах ентусиазъм, че земята, по която крачат е независима.

Междувременно в Търново се свиква учредително събрание. На масата сядат държавници и интелектуалци. Поставена е ключова цел – да се вземе решение къде ще е сърцевината на Княжество България.

„Те са били въодушевени от самия факт, че избират столица на новата държава“, посочва Марияна Маринова – завеждащ отдел „История, етнография и движими художествени ценности“ в Софийски исторически музей.

Изборът не е бил лесен. „София е имала по-скоро един провинциален селски вид и в това отношение много по-добър облик са имали градове като Свищов, Русе, Пловдив, Велико Търново, разбира се, старата средновековна столица също са били претенденти да станат столица“, разказва Маринова.

Но това, което се говори на събранието е, че София има изключително благоприятното местоположение.



🚀 За реклама в "Нова Варна

Супер оферта! Две рекламни публикации за само 300 лв. – максимална видимост за бизнеса ти! 📩 Свържи се на mediashop.bg@gmail.com

📲 Изпрати сигнал

Изпращате вашите сигнали и нередности по статии публикувани в медия “Нова Варна” на имейл: 📩 press.novavarna@gmail.com

➡️ Последвайте ни за още актуални новини в Google News

➡️ Следете за важни новини от Варна във Viber