Имунологът д-р Цветелина Великова от Университетската болница „Лозенец“ коменира изграждането на антитела и имунитет срещу коронавируса.
„Още в началото на пандемията, когато се говореше за възможен имунен отговор след преболедуване, се спомена за T и B лимфоцити. Известно е, че те Т лимфоцитите подпомагат B лимфоцитите, като произвеждат антитела, а в някои случаи помагат и в убиването на заразените човешки клетка с вируса. Всички изпитвания на ваксините, които досега са правени, в техните дизайни е имало изследване на включени лица по отношение на това дали изграждат клетъчен имунитет, тъй като той е изключително важен“, каза имунологът д-р Цветелина Великова в студиото на „България сутрин“.
Тя подчерта, че е важно да знаем, че за изграждането на антителата отново са необходими клетки.
„Все по-достъпни стават тестове, които са предназначени за лабораторни условия. Но едва ли ще има тестове, които ще могат да бъдат извършвани в дома на хората. Това, което имаме като резултати при преболедували лица, се знае, че при такъв клетъчен имунен отговор може да бъде установен при 90% от хората до 3 месеца след инфекция“, допълни д-р Великова.
По думите ѝ след това той започва да намалява.
„При ваксините също изследваме данните за клетъчен имунитет. Като към момента имаме данни за 6 месеца наличие на такива клетки. Количеството на T клетките се променя и това е част от динамиката на имунния отговор, когато инфекцията премине – е нормално част от тези лимфоцити да отпаднат, а друга част да останат като паметови клетки. При повторна среща с вируса нашите Т клетки ще могат да бъдат активирани отново и да подпомогнат и Б лимфоцитите, които отново да произведат необходимото количество антитела“, коментира имунологът пред водещите Мария Константинова и Мирослав Димитров.
На въпрос дали може да изградим доживотна имунна памет срещу Ковид-19, тя отговори: „Досега опитът ни с предишни инфекции със SARS има все още установени хора след 15-16 години, които имат клетки на имунната памет на вируса, но тепърва предстои срещу коронавируса, тъй като нямаме достатъчно данни.Надяваме се, че ще може да разчитаме на дълготрайна имунна памет.“
Д-р Великова допълни, че разчитат да се постигне имунитет чрез ваксините.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
Земетресение с магнитуд 2,0 по скалата на Рихтер е било регистрирано на територията на България…
"Градски транспорт" - Варна пуска допълнителни курсове на автобусните линии за Архангелова задушница, научи медия…
В тази статия можете да видите списък с официалните празници и неработните дни през предстоящата…
Милиардерът Илон Мъск купува имение за 35 милиона долара. Там под един покрив ще живеят…
Синоптикът Петър Янков даде своята подробна прогноза за времето през месец ноември. По негови думи,…
19 години затвор. Това наказание налагат на подсъдим, обвинен от Софийска окръжна прокуратура за убийство,…
Leave a Comment