По повод арестуван служител на реда, шефът на „Вътрешна сигурност“ Стефан Банков съобщи, че в продължение на 3-4 месеца полицай, който е бил оперативен служител в Икономическа полиция е бил наблюдаван.
„Той попадаше в корупционния риск, който правим като оценка. Това ще рече, че е податлив за взимане на подкупи, а щом е оставен в ареста, означава, че сме си свършили работата. Той е оперативен служител в Икономическа полиция“, заяви пред „Телеграф“ Стефан Банков.
Процедурата, която е прилагана е стандартната, като униформения е въвеждал в заблуждение лице, че ще му бъде решен проблем, който често пъти в този тип подкупи е ефективно създаден от самия служител. Полицаят е ловък, изобретателен, опитва да създава доверителни отношения, да бъде приятел с човека и го убеждава, че има голям проблем в полицията и може да му помогне. Исканите пари от полицая били в размер на 2000 хиляди лева, като това била само първата вноска.
На въпрос, кое е било най-трудното в цялата операция и кое го е възмутило най-много, Банков споделя, че полицаят се стараел да не се явява на срещите. „Беше дързък, защото опитваше да замеси нищо неподозиращи членове на семейството си, които да вземат парите. Това показва и морала на служителя. Знаете, че при подкупите полицаите се опитват да не получават пряко средствата. Дирекцията обаче успя да проследи и да събере достатъчно доказателства за дейността му. В стремежа си да получи парите, беше готов на всичко. Той оказа и яростна съпротива по време на ареста. Дори опита да избяга, да се освободи от доказателствата, държа се изключително арогантно и към служителите на „Вътрешна сигурност“. Искам да отбележа, че независимо от натовареността ни, ще продължаваме да работим с цел противодействие на корупцията, а и не само“, заяви Банков.
Той сподели, че резултат на съвместни действия със СДВР само преди няколко дни е бил задържан служител на жандармерията, който е намерил своето поприще в областта на кражбите.
„Той извършваше кражби. Възползвайки се от служебното си положение първоначално подпомагаше няколко лица, извършващи кражби. Нещо повече, той ги беше запознал с графика си на работа, за да си планират кражбите според него. Използваше личния си автомобил да ги вози, да им бъде охрана, чадър, да се опитва да злоупотребява, показвайки служебната си карта, ако бъдат спрени и ги проверят. В продължение на няколко месеца със СДВР наблюдавахме служителя, защото той извършваше престъпления с граждански лица. Интересното тук е, че може би опиянен от бързата печалба, полицейският служител решава да се преквалифицира и от покровител на крадците, започва самият той да краде активно“, казва Банков.
Шефът на „Вътрешна сигурност“ сподел, че кражбите са извършвани в София, а крадците са с дълъг опит, но не са известни на МВР и правосъдието.
„Ролята на полицая е била също така и да изнася информация, станала му известна в хода на службата му, за хора с по-висок стандарт на живот, по-богати. От тях групата освен вещи и предмети е крала и скъпи автомобили. Печалбата е била по-голяма. За голямо съжаление на полицейския служител и неговите помагачи обаче при последния удар не са намерили ключовете от колата на собственика на имота. Деянието е меко казано укоримо и защото служителят не се е спирал понякога дори пред това хората да бъдат в къщите си, докато ги обират”, допълни още Стефан Банков.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Почти тихо време.…
Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…
След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…
Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…
10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…
Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…
Leave a Comment