Категории: Черноморие

Кошмарен старт на сезона по Северното Черноморие

Реклама

Туристическият сезон по Северното Черноморие започна кошмарно. Малко хотели отвориха врати, за да посрещнат туристите, но и те останаха празни. 

За великденските празници пристигнаха по-малко от 10% от обичайния брой румънски туристи.

Един от петте хотела в Златни пясъци, които отвориха врати за Великден, е общо за 400 души, като туристите през последните дни са били около 50, предимно от България. От утре той ще продължи да работи само с двама гости – възрастна двойка от Германия. На този фон прогнозите на бранша не са никак оптимистични за започващия сезон.

Сред основните туристи, на които разчитат по Северното Черноморие, са румънците. В годините преди COVID-19 за Великден у нас пристигаха около 100 хил. гости от северната ни съседка. Сега са над 10 пъти по-малко.

Една от основните причини, поради които по-младите туристи от Румъния анулираха резервациите си у нас, е 10-дневната карантина на връщане. Както и закъснелите правила за влизане на чужденци в страната, категорични са от бранша.

„Туристите не стоят вързани и да чакат последната минута. За да се организира една почивка, дори от 3-4 дни, си трябва време, за да се стиковат нещата и това нещо обърка плановете“, обясни пред bTV Станислав Стоянов, собственик на хотел.

Така хотелите на север, престрашили се да отворят за Великден, масово са на загуба. В хотел в курорта „Св. Св. Константин и Елена“ заетостта през празничните дни е била 5-6 на сто.

„Фалитите са угроза за много колеги и ги има вече, факт са. Комплексите се превърнаха почти в мъртви градове“, казва Филчо Ставрев, собственик на хотел.

На този етап прогнозите са притеснителни и за следващите месеци. Организирани туристи от Германия няма да има преди 1 юли, а за Обединеното Кралство дори още липсва дата за подновяване на чартърите.

„За втора поредна година може би няма да имаме руснаци, заради списъците на вражески държави и подобен тип мероприятия, които никак не помагат на туризма ни“, заяви Илин Димитров, председател на Варненската туристическа камара.

„За съжаление вече е късно да се прави нещо, защото политическата ситуация, която е в България, положението е такова, че няма работещо правителство, което да вземе спешни мерки“, смята Филчо Ставрев, собственик на хотел.

Плахите надежди са свързани с туристи от Полша, които се очакват в края на май, както и излизането на България от „червената зона“, което да върне румънците по родните плажове. От бранша все по-често се чуват прогнози за по-лош летен сезон от миналата година, която беше рекордно слаба.

По публикацията работи: Мариела Анастасова

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Стрелят се на плажа във Варна. Двама са с опасност за живота

Сериозен инцидент с опасност за живота разтърси крайбрежието край Варна в неделя вечерта. Двама млади…

преди 7 часа

Ледена вода в жегата: Мит или реална опасност за здравето

С настъпването на летните горещини, много хора посягат към леденостудена вода, за да се разхладят…

преди 9 часа

Млада жена пуска селфи и изчезва в планината. Откриха я мъртва

Смъртта на младата жена, която беше в неизвестност от събота, сложи трагичен край на мащабната…

преди 10 часа

Малините: Сладка награда или скрита заплаха за здравето

Малините – тези сочни, ароматни плодове, често свързвани с лятото и детските спомени, крият в…

преди 10 часа

Утре изтича важен срок за пенсионерите в България

Пенсионерите, които получават своите месечни доходи чрез пощенските станции, трябва да имат предвид важна информация…

преди 10 часа

Атакуват ни магнитни бури: Ето как да се предпазим

Магнитните бури са често срещано природно явление, което може да повлияе на хората, особено на…

преди 10 часа