реклама

Какво се случва с организма ни, ако консумираме твърде много сол?

Според данни на Световната здравна организация, всяка година по света умират 3 милиона души, заради прекомерна консумация на готварска сол, съобщава ДПА. 

Световната здравна организация представи таблица с препоръчани максимално допустими нива на солта в няколко десетки храни. Според съветите на СЗО 100 грама бисквити не трябва да съдържат повече от 265 милиграма сол. В препоръките са обхванати 60 храни, сред които фигурират пуканките, семките и ядките, които не трябва да са осолени с над 280 милиграма на 100 грама продукт. За хляба, изготвен с мая, препоръчаното количество е 330 милиграма сол, а за замразената пица – 450 милиграма, пише NOVA.

СЗО препоръчва дневният прием на сол да не надхвърля 5 грама. Надвишаването на това количество води до повишено кръвно налягане и като последствие до опасност от сърдечносъдови заболявания. Болестите от тази група са виновни за една трета от смъртните случаи, които не са причинени от инфекциозни заболявания. Прекаляването със солта може да доведе до хронична болест на черния дроб, на бъбреците, до затлъстяване и рак на стомаха.

Държавите-членки на СЗО си поставиха за цел през 2013 година да намалят консумацията на сол сред населението с 30 процента до 2025 година, но задачата трудно ще бъде изпълнена.
По публикацията работи: Мариела Анастасова


🚀 За реклама в "Нова Варна

Супер оферта! Две рекламни публикации за само 300 лв. – максимална видимост за бизнеса ти! 📩 Свържи се на mediashop.bg@gmail.com

📲 Изпрати сигнал

Изпращате вашите сигнали и нередности по статии публикувани в медия “Нова Варна” на имейл: 📩 press.novavarna@gmail.com

➡️ Последвайте ни за още актуални новини в Google News

➡️ Следете за важни новини от Варна във Viber