Категории: АкцентиВарна

С риск за живота: Младежи се катерят посред нощ по Паметника на българо-съветската дружба във Варна

Реклама

Младежите са заснели видеоклип как се качат в тъмната част на денонощието по вътрешните стълби

Група младежи публикуваха в социалната мрежа TikTok видеоклип, на който се вижда как влизат през разбит вход в помещенията под паметника на българо-съветската дружба във Варна. След това се качват по стълбището, което не е обезопасено и стигат до най-високата точка на монумента на над 20 метра. Достъпът там е забранен.

Преди повече от 30 години на двата входа са поставени метални решетки, които често са изкъртвани от младежи, търсещи екстремни преживявания. Това е поредният им опит да стигнат до най-високата точка на паметника, навярно, за да докажат с безразсъдната си постъпка колко са смели. Част от видеоклипа е заснетa през нощта, което е още по-опасно.

Под паметника има бомбоубежище и няколко помещения, които не се поддържат от години и влизането там е забранено и опасно. Преди време те са били свърталище на наркомани и бездомници, а днес са място за любителите на адреналина сред младежите. Монументът е държавна собственост.

„По тази причина държавата в лицето на Областната управа заплаща ежемесечно такса на охранителна фирма за охрана на паметника и не толкова на самия обект, колкото за сигурността и здравето на гражданите, които го посещават“, казва пред БНТ Марио Смърков, областен управител на Варненска област.

Вандали често разбиват металната врата и решетката на входовете. От Община Варна заявиха, че след сигнал на добра воля затварят проходите към вътрешността на съоръжението, за да предотвратят инциденти.

„Въпреки всичко пак има вандали, режат, предполагам, с акумулаторни машинки и правят отвори и влизат. Това са предимно тийнейджъри“, казва Жоро Георгиев от Община Варна.

След като са сезирани, институциите отново завариха металната решетка, а входът към вътрешната част на паметника – затворен. В района на паметника няма видеонаблюдение. Така вандалите, а и младежите, които търсят екстремни преживявания, остават ненаказани.

„По тази причина ще настоявам да се извърши проверка и да се вземат съответните мерки за повишаване на нивото на тази безопасност от охранителната фирма“, заяви областният управител.

От Община Варна призоваха родителите да обръщат повече внимание на децата си.

„Колкото и да обезопасяват, държавата и общината, както и родителите, трябва да си контролират децата. Щом има някакви решетки, значи нямаш работа там, не трябва да влизаш. Не трябва да чупиш и да рушиш“, казва Иван Тобиев.

За да се избегнат инциденти, служители на полицията и жандармерията правят обходи на паметника денонощно.

По публикацията работи Снежина Раева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Стрелят се на плажа във Варна. Двама са с опасност за живота

Сериозен инцидент с опасност за живота разтърси крайбрежието край Варна в неделя вечерта. Двама млади…

преди 11 часа

Ледена вода в жегата: Мит или реална опасност за здравето

С настъпването на летните горещини, много хора посягат към леденостудена вода, за да се разхладят…

преди 13 часа

Млада жена пуска селфи и изчезва в планината. Откриха я мъртва

Смъртта на младата жена, която беше в неизвестност от събота, сложи трагичен край на мащабната…

преди 13 часа

Малините: Сладка награда или скрита заплаха за здравето

Малините – тези сочни, ароматни плодове, често свързвани с лятото и детските спомени, крият в…

преди 13 часа

Утре изтича важен срок за пенсионерите в България

Пенсионерите, които получават своите месечни доходи чрез пощенските станции, трябва да имат предвид важна информация…

преди 13 часа

Атакуват ни магнитни бури: Ето как да се предпазим

Магнитните бури са често срещано природно явление, което може да повлияе на хората, особено на…

преди 13 часа