Проф. д-р Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей представи днес в зала „Проф. Марин Дринов“ на БАН актуална научна информация за предизвикателствата на COVID-19 година и половина след началото на пандемията и в условията на бързо разпространяващия се вариант Делта. Целта на събитието е да подпомогне ваксинационната кампания в страната.
Няма такава ваксина в историята на медицината, която да причинява стерилитет. Това каза проф. д-р Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей на БАН по време на дискусията „COVID-19 и ваксини, науката в отговор на предизвикателствата“, която се състоя в зала „Проф. Марин Дринов“ на Българската академия на науките, предава БТА.
Проф. Александрова посочи, че много млади жени са я питали могат ли да се ваксинират, ако искат да имат деца.
„Знае се, че повече от 55 000 бременни жени във Великобритания и над 100 000 бременни жени в САЩ вече са ваксинирани“, съобщи проф. Радостина Александрова.
„За всички налични ваксини срещу COVID-19 към момента се знае, че пазят от тежко боледуване, от усложнения и от смърт“, допълни тя.
Проф. Александрова обясни, че има разлика между поставянето на трета доза от ваксините и на т.нар. бустерна доза. За трета доза на ваксините се говори, когато имунната система на даден човек – по една или друга причина, не е могла „да отговори“ при ваксинацията с достатъчно надежден имунен отговор. За бустерна доза бихме могли да говорим тогава, когато започне тя да се прилага при хора с нормално функционираща имунна система, но имунитетът им вече е намалял. Към момента не се препоръчва поставянето на такава бустерна доза, защото за всички налични ваксини има данни, че осигуряват достатъчна защита от тежко боледуване, от усложнения и от смърт. Това е изключително важно, подчерта проф. Радостина Александрова.
Тя коментира, че изключително неприятно ще бъде, ако се появи такъв вариант на COVID-19, който изцяло може „да избяга от имунния отговор, но тогава вече ще се говори – не за вариант, а за щам“.
На въпроса – могат ли ваксините да предизвикват онкологично заболяване, проф. Александрова отговори, че „във ваксините, които се използват, няма канцерогенни съставки“.
Темата, която вълнува всички, е свързана с COVID-19 и децата. Имунната система на децата е изключително гъвкава и адаптивна, каза проф. Александрова. Тя обяви, че „няма данни към момента, че „Делта“ вариантът протича с по-тежка клинична картина при децата“.
Проф. Радостина Александрова коментира, че е твърдо „за“ доброволното ваксиниране, но добави, че хората трябва да бъдат информирани за ваксините.
Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски призова, в края на дискусията, да вярваме в научните и в здравните институции, от които да получим информация за ползите от ваксините.
По публикацията работи Снежина Раева
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Почти тихо време.…
Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…
След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…
Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…
10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…
Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…
Leave a Comment