Същото очакваме да се случи и с Млечният път, който един ден ще се слее с нашия най -близък галактически съсед, спиралната галактика Андромеда
Разположени на около 100 милиона светлинни години от Земята, две галактики ни показват нагледно каква ще бъде съдбата на Млечния път.
Те се намират толкова близо, че са категоризирани под едно име „Arp 91“. Спиралните галактики NGC 5953 и NGC 5954 са в процес на сливане, като материал от втората навлиза постепенни и в първата. Подробности за това сливане са видими в ново изображение от космическия телескоп Хъбъл .
Постепенно двете галактики ще се обединят, като се превърнат в една голяма елиптична галактика, пишат от сп. „Science Alert“.
Това показват моделите на тези колосални космически взаимодействия.Същото очакваме да се случи и с Млечният път, който един ден ще се слее с нашия най -близък галактически съсед, спиралната галактика Андромеда.
Всъщност галактическите сливания не са рядкост във Вселената. Космосът е голям и човек би си помислил, че обектите не се сблъскват помежду си особено често. Галактиките обаче не плуват в море от празноота.
Те често са свързани с обширки влакна от междугалактически газ, които изпълняват ролята на своеобразни магистрали от материя, по които галактиките се събират заедно през празнотата.
Астрономите са забелязвали много подобни галактически сблъсъци, но те се случват по времева скала от около милиард години, така че всеки един сблъсък в изолация няма да разкрие цялостта на процеса. Всяко наблюдение обаче, включително това на „Хъбъл“, разкрива частица от пъзела и ни позволява малко по малко да научим повече за последователността от събитията, настъпващи при дадено сливане (както се вижда в симулацията по-долу от 2016 г.).
В крайна сметка двете галактики ще се слеят, техните спирални структури се разтворят в ярък, почти безличен тип галактика, наречена елиптична галактика . Това обаче ще отнеме поне няколкостотин милиона години. Дали човечеството ще бъде наблизо, за да го види, е отворен въпрос.
Сливането между Млечния път и Андромеда е още по -далеч. Учените прогнозират, че това ще започне да се случва след около 4,5 милиарда години.
Превод и редакция: „Нова Варна“, Ралица Димитрова
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…
Leave a Comment