С напредването на възрастта всички ние сме застрашени от някои болести. Такива са деменцията и болестта на Алцхаймер. Със стареенето човек започва да губи част от невроните си и така губи и паметта си
Процесът може да е бавен и почти незабележим, но има случаи, в които нещата стават по-сериозни, когато се развие болестта на Алцхаймер. Това е хронично невродегенеративно заболяване, което в повечето случаи е причина и за деменцията.
В ранните етапи заболяването се изразява в загуба на памет, кратки епизоди, в които на мозъка му е почти невъзможно „да се сети“ за нещо, за което допреди малко сте говорили. В по-късните етапи вече се засягат и други функции, като говор, дезориентация, раздразнение, затрудняване в изпълнението на ежедневни функции и други.
Причините не са напълно изяснени, но се предполага, че често тази болест може да се наследи, да се отключи при депресия, силен удар по главата или много тежка хипертония.
В световен мащаб излизат все повече проучвания и профилактики, с които човек може до някаква степен да се предпази или да забави развитието на подобни болести. Това става чрез тренировка на мозъка, защото не само мускулите ни имат нужда от упражнения. Дори все по-често започват да се предлагат курсове за гимнастика на мозъка, с които може да усвоите доста полезни практики, пише vesti.bg.
Ето какво е полезно да правим за мозъка си, за да се предпазим:
Да научаваме нещо ново всеки ден
Едно от най-важните неща, което е хубаво всеки да прилага, е ученето на нещо ново всеки ден. Дали това ще е някой любопитен исторически факт, цитат, част от стихотворение или друго, няма значение, защото по този начин вие карате вашия мозък да работи, за да запамети новата информация и така той остава свеж и в добър тонус за по-дълъг период от време.
Четене на книги
Друго изключително полезно нещо е четенето на книги. Колкото и да сте заети в ежедневието си, опитайте се да отделите 15-20 минути на своите книжни приятели. Четейки книга или статия, мозъкът активира центровете на въображението и по този начин прожектира свое филмче във вашата глава, на базата на това, което четете.
Това упражнение няма как да се случи, ако гледате телевизия. Тогава мозъкът не си представя нищо, защото картините са на готово, пред очите ви.
Грижа за очите
Не забравяйте, че един от главните инструменти на нашия мозък са очите ни, затова се грижете добре за тях. Ако работата ви е свързана с компютър, то задължително носете очила с антирефлексно покритие. Хубаво е и на всеки час да отделяте поглед от екрана поне за 5 минути, за да могат очите да почиват.
Проветрявайте често
Друго важно нещо, е честото проветряване на помещението, в което сте. Достъпът до свеж кислород е от изключително значение за мозъка и колкото по-често проветрявате, толкова по-добре. За съжаление в днешно време така се случва, че понякога въздухът на вън е доста замърсен, затова, ако имате възможност разхождайте се сред дървета и в планината, за да може мозъкът да се зареди с така нужното му гориво.
Фина моторика
Заниманията с ръцете, които се наричат фина моторика, също са от голямо значение за добрата тренировка на мозъка.
Всяко нещо е от полза – плетене, бродиране, различни упражнения с пръсти, рисуване, оцветяване, редене на пъзели и други. При всички тези занимания, мозъкът ни е ангажиран с конкретна задача, която трябва да изпълни.
Необходими храни и минерали
От огромно значение за превенция на деменция и Алцхаймер е и храната, която консумираме, но това, разбира се, важи и за всички други заболявания. Трябва много да внимаваме какви хранителни продукти приемаме, за да поддържаме здрав имунитет и да държим заболяванията на мозъка (а и останалите) далеч от себе си.
Рискови фактори
Психичното здраве
Друг много важен момент е психичното ни здраве. Не е случайна приказката „Здрав дух, здраво тяло“. Колкото и да е трудно, е от изключителна важност човек да се запази в сравнително добро психическо здраве, да не се ядосва излишно за неща, които след няколко години или дори дни няма да имат никакво значение.
Затова усмихвайте се повече, учете нови неща и се разхождайте сред природата, защото физическото здрави и редовните упражнения също имат благоприятен ефект не само на мозъка ни, но и на цялото ни тяло.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
Стана ясно, че военен камион на Сухопътни войски катастрофира на магистрала „Тракия” край Пазарджик. Инцидентът…
В петък ще започне промяна на времето. Облачността бързо ще се увеличи и към обяд…
в събота, на 30 ноември е Андреевден. Името на Св. Андрей често се среща в…
На 28.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни ремонтни дейности на…
Стана ясно, че общо 366 ученици с изявени дарби ще получат стипендии за насърчаване и…
В Окръжна прокуратура – Враца е постъпило уведомление от ОД на МВР гр. Враца за…
Leave a Comment