Категории: България

МОН обмисля по-ранно начало на учебната година

Реклама

Образователният министър изтъкна, че в България учебната година започва най-късно, а и по време на епидемичната обстановка е разумно началото да се измести с няколко дни по-рано

Водят се преговори със социалните партньори учебната година да започва от първия понеделник на септември, а не от 15-ти. Това заяви в „Денят започва“ министърът на образованието и науката Николай Денков.

Той изтъкна, че в България учебната година започва най-късно – на 15-ти септември докато в другите държави първият учебен ден e около 10-15 дни по-рано.

Според него изместването на първия учебен ден е разумно, особено в сегашната епидемична обстановка, защото това осигурява повече време за преговори и затвърждаване на материала. Освен това през септември времето е хубаво и има повече възможности за занимания навън.

Към момента не се налага промяна на ваканциите на учениците, заяви още Денков. Ако се натрупат пропуски, е възможно учебната година за по-малките да се удължи със седмица-две най-късно до края на юни, както се случи миналата учебна година.

Докато необходимите количества тестове не бъдат доставени в склада на БЧК, от МОН не могат да кажат дата за връщането на по-големите ученици, категоричен беше Николай Денков.

Към момента министерството на здравеопазването е поръчало около 4,2 милиона теста. Получени са малко над 1 милион, по-голямата част от които вече са разпределени. В момента склада в БЧК има 114 300 теста, които са достатъчни за тестването на най-малките ученици до края на следващата седмица.

Служебният министър на образованието беше категоричен, че не може да става дума за дискриминация спрямо учениците от 11 до 19 години заради факта, че все още не могат да се завърнат в класните стаи.

Той изтъкна, че заболеваемостта у нас е такава, че сега най-важно е да осигурим опазването на общественото здраве. В рамките на ограниченията, наложени от здравните власти, МОН се опитва да намери начин да върне децата в класните стаи.

„Борбата е да осигурим тестове за всички.“ – каза Денков.

В София има концентрация на ваксинирани ученици, така че най-вероятно учениците от някои гимназиални паралелки ще се върнат в клас със зелен сертификат, каза още министърът на образованието.

Николай Денков заяви, че ако получи покана да остане на министерския пост в следващия редовен кабинет, ще я обмисли. Към момента такива разговори не са водени. Той участва в коалиционните преговори в сектор „Образование“, защото е поел ангажимент към „Продължаваме промяната“ да помогне на партията с изготвянето на програмата в тази сфера. Денков изтъкна, че е изключително обнадежден от проведената дискусия.

По публикацията работи: Мариела Анастасова

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Драма край Околчица: Млада майка е с опасност за живота след употреба на синтетични наркотици

Лекари се борят за живота на 24-годишна майка, открита в безпомощно състояние край Околчица Шокиращ…

преди един час

Три деца с морбили са хоспитализирани в Плевен: Актуална информация

Морбили и варицела в Ловешка област: Здравните власти с подробности за новозаразените Ситуацията със заразните…

преди един час

Олег Невзоров се завърна във Варна: Прокуратурата и МВР предприеха процесуални действия

Разследват Олег Невзоров във Варна: Какво се случва след завръщането му в България? Варна отново…

преди 2 часа

Разследват смъртта на тригодишно момченце в Пловдив

Почина тригодишно дете след инцидент в пловдивския квартал "Столипиново" Трагичен инцидент разтърси Пловдив тази сутрин.…

преди 2 часа

Планират DARA да бъде хедлайнер на празничния концерт за Деня на Варна

Варна празнува с "Евровизия": DARA е голямата звезда на концерта "Гласът на Варна" Празничните събития…

преди 2 часа

Епидемията от ебола в Конго ескалира: Над 1000 заразени и 254 жертви

Здравна катастрофа в Конго: Ебола изпреварва усилията за овладяване на заразата Ситуацията с ебола в…

преди 2 часа