Почина Константин Божилов – създателят на карате киокушин в България. Той успява да внесе този спорт в България по време на комунизма, когато има сериозна опасност да бъде арестуван
Шихан Константин Божилов е роден на 22 юни 1946 г. в гр. Варна.
Той е бил състезател по Джудо през 1960 г. След това става треньор през 1967 г. Защитава 4-ти Дан по Джудо през 1976 г. През същата година защитава и 1-ви Дан по киокушин карате в гр. Краков – Полша, а през 1989 г. е вече 4-ти Дан. Национален представител на Масутацу Ояма от 1976 г. до 1991 г. Бил е треньор по Джудо във Флот-физкултурното Дружество „Черно море” и старши инструктор по специален и ръкопашен бой от 1982 г. Константин Божилов е бил и заместник-председател и Управител на Българска Федерация Киокушин до 1991 г.
През 2018 г. в гр. Варна, по време на официалната церемония на 32-то Европейско Първенство на категории, Константин Божилов бе удостоен с титлата „шихан“. Директорът на Международният отдел шихан Катцухито Горай, връчи официално 5-ия Дан на основоположника на Карате Киокушин в България, от името на директора на ИКО (IKO) канчо Шкей Матцуй.
През 1976 г. – Анджей Древняк – Полша, тогава 2-ри Дан, посещава гр. Варна и осъществява контакт с група, трениращи Шотокан карате. Проведените съвместни тренировки са достатъчно убедителни, че Киокушин е по-прогресивен стил и групата е пленена от идеята да тренира Киокушин. Първите, които „вкусват“ от Киокушин карате са: Константин Божилов и Валентин Георгиев. Божилов започва да разказва на свои приятели – джудисти за Киокушин, явно много впечатлен от видяното. Още същата година Константин Божилов заминава на лагер в Полша, където защитава 1-ви Дан.
През 1977г. се организира първият тренировъчен лагер в България под ръководството на Анджей Древняк. Полша по онова време е сред елита на Киокушин в Европа, а Древняк е ученик на Сосай Ояма – Основателя на Киокушин Карате, така че българите имат късмет да пият от извора. В лагера се включват вече пет клуба, а Константин Божилов се утвърждава, като Основоположник на Киокушин Карате в България.
През 1978г. се организира втори лагер под ръководството на Анджей Древняк и Ищван Адами – (Унгария, също ученик на Сосай Ояма) и К. Божилов. През декември е първото участие на българския Киокушинкай в Международен Турнир в гр. Краков – Полша. Участници са Валентин Георгиев и Павел Георгиев. Клубовете нарастват на 8.
През 1979г. са проведени два летни лагера – във Варна и в Краков. За първи път се провежда състезание за мъже в България (закрито, защото по това време Карате е под забрана). Клубовете нарастват на десет.
През 1980 г. са проведени 4 тренировъчни лагери – Варна, Краков и Гьорг. Организирано е 2-ро състезание за мъже. Клубовете нарастват на 14.
През 1981 г. са организирани 4 Международни летни лагера. Във Варна пристига Шихан Люк Холандер – 7-ми Дан – Президент на Европейската Организация и Сенсей Ян Остероом – 5-ти Дан – Секретар на Европейската Киокушин Организация от Холандия и Сенсей Хауърд Колинс – 4-ти Дан – Технически Директор на на Европейската Киокушин Организация от Великобритания. Шихан Константин Божилов защитава 2-ри Дан. С това посещение, ръководството на Европейската Киокушин Организация идва да се запознае с младата Българска Федерация Киокушин. Клубовете в България вече са 16.
От 1981 г. до 1991 г. Българската Федерация Киокушин кани ежегодно Шихан Хауърд Колинс, по настоящем 7-ми Дан. Провеждат се множество изпити за Кю и Дан и на практика Шихан Хауърд Колинс спомага за изграждането на Българската Федерация Киокушин.
През 1987 г. за първи път България взема участие в Световното Първенство в Токио – Япония. Участници са: Атанас Маринов и Недялко Делчинов. Там Константин Божилов участва в тренировъчен лагер под ръководството на Сосай Ояма.
През 1989 г. шихан Константин Божилов получава лично от Сосай Ояма 4-ти Дан за приноса му в развитието на Киокушин Карате в България. По това време трениращите под ръководството на Сенсей Божилов само във Варна са достигнали между 1200 – 1300 души.
През 1991 г. неговият възпитаник Георги Георгиев (от Варна) става Първият българин Европейски Шампион в гр. Сарагоса – Испания, в категория до 80 кг., където получава и награда за най-бърз нокаут в състезанието.
През 2001 г. друг негов възпитаник Емил Костов (от Варна) става Първият българин Световен Шампион в гр. Осака – Япония, в категория до 80 кг., който през 2003 г. оглавява Българска Киокушин Асоциация.
Екипът на „Нова Варна“ изказва съболезнования на близките и приятелите на Константин Божилов.
От МВР съобщават, че трима мъже са били задържани за нападение и грабеж на голяма…
Според Центъра по заразни и паразитни болести (ЦЗПБ) се наблюдава ръст на случаите на грип…
Армията на Украйна контролира 800 кв. км от руския граничен регион Курск, съобщи източник от…
Читател на медия "Нова Варна" сигнализира, че е забелязал куче, паднало в канала до Зоологическата…
От РЗИ-Варна предоставиха за медия "Нова Варна" седмична информация. От нея става ясно, че за…
Ужасяващо ново проучване прогнозира точно колко хора ще умрат от изменението на климата до 2100…
Leave a Comment