Категории: Черноморие

Напрежение в Бургас след забраната за издигане на пясъчни диги

Реклама

Областнят управител на Бургас забрани със заповед извършването на действия, които нарушават повърхността и целостта на крайбрежната плажна ивица

Това породи напрежение между стопаните на плажове по Южното Черноморие и областния управител на крайморскяи град. Забраната за изграждане на диги разгневи концесионерите, които ще обжалват заповедта.

Николай Димитров от дълги години стопанисва плажа в Крайморие. Неведнъж е бил потърпевш от лошите атмосферни условия през зимата, които разрушават пясъчната ивица. Без изграждането на защитни диги, възстановяването на плажовете би струвало десетки хиляди левове преди всеки летен сезон.

„Тази заповед като цял най-вероятно ще окаже нищожна, след като влезе в съда. Аз искам да акцентирам върху друг въпрос. Както виждате сега в момента, виждате какво се случва, ако няма такова депониране на пясък, т. нар. защитни валове, каквото европейска практика и световна съществува вече от десетки години, между 2 и 5% в зависимост от плажа, морето отнема от пясъчната ивица“, казва пред БНТ Николай Димитров.

Според новата заповед на областния управител обаче, навлизането на тежка техника на плажа, с която се изграждат диги, би довело до санкции за концесионерите. Според тях без машини, диги не могат да се правят.

Край на издигането на пясъчни диги по плажовете в Бургас

„Тази заповед разпорежда да се осъществи контрол относно действия дали и доколко е нарушена целостта на плажната ивица. Ако концесионерите не нарушават отново го казвам цялостна на плажната ивица и крайбрежното пространство, те нямат основание за тревоги, така че не виждам какво ги притеснява“, казва проф. Мария Нейкова, областен управител на Бургас.

Всяха година дигите по плажовете пораждат спора – законни ли са или не.

Марко е от Естония, но след пенсионирането си заживява в Равда. Днес идва да провери каква е ситуацията на любимия му плаж.

„Плажовете в България са много красиви, но много мръсни. Аз лично съм идвал да почиствам тук. Тези диги не са най-големия проблем, а по-скоро чистотата“, казва Марко.

Според екоинспекцията в Бургас няма законови разпоредби, забраняващи изграждането на диги. От институцията следят само дали има увреждане на дюни и други защитени видове по плажовете и за това дават разрешение за изграждане на пясъчните съоръжения.

По публикацията работи: Мариела Анастасова

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Това е най-вкусната и лесна баница за почивните дни

Когато има повече почивни дни сме свикнали да си приготвяме вкусни гозби у дома. А…

преди 14 часа

Кога е Димитровден. И какви са вярванията за този празник

На 26 октомври отбелязваме Димитровден. У нас народният култ към Свети Димитрий го представя като…

преди 15 часа

Силна буря помете Халкидики

Стана ясно, че силна буря връхлетя Халкидическия полуостров в Гърция. На места има наводнени пътища.…

преди 15 часа

Почина един от най-великите актьори за всички времена

Дейвид Греъм, актьорът, който озвучаваше герои в телевизионни сериали, сред които „Прасето Пепа“ (Peppa Pig),…

преди 15 часа

Защо сменяме времето два пъти в годината

Остава много малко до поредното преместване на стрелките на часовниците. Това ще се случи в…

преди 15 часа

Голям пожар блокира магистралата

Стана ясно, че голям пожар е избухнал на автомагистрала "Тракия" в района на Пазарджик, посока…

преди 15 часа