Категории: Любопитно

Кой всъщност е Дядо Коледа. От къде произлиза

Реклама

Стихотворението „Посещение от Св. Никола“, по-известно с първия си стих „Беше нощта преди Коледа…“ има специално място в коледната традиция – точно до шоколадите, песните и ярките светлини. Защото се смята, че това произведение от началото на XIX век е вдъхновило съвременния образ на Дядо Коледа като весел старец с шкембе и в червено.

Все още се спори дали авторът е Клемънт Мур от семинария в Ню Йорк и че я е написал за децата си през 1822 г., разказва библиотекарка за изданието The Conversation. Има недоказана версия, че поетът е Хенри Ливингстън, фермер от влиятелна фамилия в Ню Йорк, и че то е написано още през 1808 г.

Мелиса Чим припомня, че учени извеждат тази традиция още от антична Гърция и богинята Артемида, чийто храм бил разрушен от Св.Никола, върху когото, на свой ред, били прехвърлени част от характерните черти като раздаване на подаръци на децата и зестра на момите, които не могат да съберат достатъчно.
През Средновековието неговият празник на 6 декември става популярен в Европа, а с наближаването на модерните времена започват да го изобразяват като строен мъж с епископска тиара, носещ за децата дарове или наказания. В германска легенда той е придружаван от Крампус – полу-коза, полу-демон, същество, наказващо лошите деца според степента на прегрешенията им.
Във викторианска Англия отблязването на Коледа започва да придобива чертите на празник с доста хапване и пийване към християнската служба за Рождество. В началото на XIX век дядо Коледа вече е изобразяван като купонджия от простолюдието, който по-скоро се нуждае от дарение, отколкото да раздава подаръци.

С еволюцията на Коледа като семеен празник се променя и образът на стареца – неговата игривост вече идва от коледния дух, а не от купона, и бузите му розовеят от радост, а не от алкохола.

В този момент „Нощта преди Коледа“ става фактор за оформяне на модерната американска версия на Дядо Коледа, която десетилетия по-късно се налага и като доминираща по света. В стихотворението той е описан като „облечен целият в кожа от клава до пети“ с искрящи очи, зачервени бузки, снежно бяла брада и корем. В текста той е представен още като шегаджия, носещ радост за малки и големи със своята шейна, теглена от елени.

Томас Наст, художник по времето на Гражданската война в изданието Harper’s Weekly, създава образа на Дядо Коледа в поредица от 33 рисунки, публикувани в периода 1863-1866. Първата от тях е вдъхновена от описанието във въпросното стихотворение на Дядо Коледа като старец с чувал с подаръци в шейна с елени. В част от рисунките от чувала се подават играчки във формата на оръжия, което се смята за политическо послание в подкрепа на войниците от Севера.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Кола препречила пътя на друг автомобил в София: Слязъл маскиран с качулка и чрез насилие отмъкнал чанта със 120 000 лв.

От МВР съобщават, че трима мъже са били задържани за нападение и грабеж на голяма…

преди 13 часа

Има ли ръст на случаите на грип и други респираторни заболявания у нас?

Според Центъра по заразни и паразитни болести (ЦЗПБ) се наблюдава ръст на случаите на грип…

преди 13 часа

Украйна: Контролираме 800 кв. км в руската област Курск

Армията на Украйна контролира 800 кв. км от руския граничен регион Курск, съобщи източник от…

преди 14 часа

Сигнал от читател: Куче е паднало в канала до Зоологическата градина във Варна

Читател на медия "Нова Варна" сигнализира, че е забелязал куче, паднало в канала до Зоологическата…

преди 14 часа

РЗИ-Варна съобщи за 519 регистрирани случая на ОРЗ за седмица

От РЗИ-Варна предоставиха за медия "Нова Варна" седмична информация. От нея става ясно, че за…

преди 14 часа

Ново проучване: 30 млн. души може да загинат от жестока смърт до 2100 г.

Ужасяващо ново проучване прогнозира точно колко хора ще умрат от изменението на климата до 2100…

преди 15 часа