Стихотворението „Посещение от Св. Никола“, по-известно с първия си стих „Беше нощта преди Коледа…“ има специално място в коледната традиция – точно до шоколадите, песните и ярките светлини. Защото се смята, че това произведение от началото на XIX век е вдъхновило съвременния образ на Дядо Коледа като весел старец с шкембе и в червено.
Все още се спори дали авторът е Клемънт Мур от семинария в Ню Йорк и че я е написал за децата си през 1822 г., разказва библиотекарка за изданието The Conversation. Има недоказана версия, че поетът е Хенри Ливингстън, фермер от влиятелна фамилия в Ню Йорк, и че то е написано още през 1808 г.
Мелиса Чим припомня, че учени извеждат тази традиция още от антична Гърция и богинята Артемида, чийто храм бил разрушен от Св.Никола, върху когото, на свой ред, били прехвърлени част от характерните черти като раздаване на подаръци на децата и зестра на момите, които не могат да съберат достатъчно.
През Средновековието неговият празник на 6 декември става популярен в Европа, а с наближаването на модерните времена започват да го изобразяват като строен мъж с епископска тиара, носещ за децата дарове или наказания. В германска легенда той е придружаван от Крампус – полу-коза, полу-демон, същество, наказващо лошите деца според степента на прегрешенията им.
Във викторианска Англия отблязването на Коледа започва да придобива чертите на празник с доста хапване и пийване към християнската служба за Рождество. В началото на XIX век дядо Коледа вече е изобразяван като купонджия от простолюдието, който по-скоро се нуждае от дарение, отколкото да раздава подаръци.
С еволюцията на Коледа като семеен празник се променя и образът на стареца – неговата игривост вече идва от коледния дух, а не от купона, и бузите му розовеят от радост, а не от алкохола.
В този момент „Нощта преди Коледа“ става фактор за оформяне на модерната американска версия на Дядо Коледа, която десетилетия по-късно се налага и като доминираща по света. В стихотворението той е описан като „облечен целият в кожа от клава до пети“ с искрящи очи, зачервени бузки, снежно бяла брада и корем. В текста той е представен още като шегаджия, носещ радост за малки и големи със своята шейна, теглена от елени.
Томас Наст, художник по времето на Гражданската война в изданието Harper’s Weekly, създава образа на Дядо Коледа в поредица от 33 рисунки, публикувани в периода 1863-1866. Първата от тях е вдъхновена от описанието във въпросното стихотворение на Дядо Коледа като старец с чувал с подаръци в шейна с елени. В част от рисунките от чувала се подават играчки във формата на оръжия, което се смята за политическо послание в подкрепа на войниците от Севера.
От МВР съобщават, че трима мъже са били задържани за нападение и грабеж на голяма…
Според Центъра по заразни и паразитни болести (ЦЗПБ) се наблюдава ръст на случаите на грип…
Армията на Украйна контролира 800 кв. км от руския граничен регион Курск, съобщи източник от…
Читател на медия "Нова Варна" сигнализира, че е забелязал куче, паднало в канала до Зоологическата…
От РЗИ-Варна предоставиха за медия "Нова Варна" седмична информация. От нея става ясно, че за…
Ужасяващо ново проучване прогнозира точно колко хора ще умрат от изменението на климата до 2100…
Leave a Comment