Коледуването е обичай от древни времена има множество исторически факти за които даце и не сте подозирали.
Коледуването е обичай с езически корени
Произлиза от римската дума calendae, което означава първите дни на месец януари. От кога датира точно традицията не се знае. Основната задача на младите мъже е да прогонят злите духове и да пожелаят здраве през годината. Въпреки че не е християнски ритуал, коледуването е неотменим обичай от българските коледни празници.
Времето за коледуване е точно определено
Коледарите започват подготовката си от Игнажден (20 декември). Разучават се песни, създават се коледарски групи и се избира техен водач. Водачът трябва да е по-възрастен и най-вече женен. Водачът стои най-отпред и наставлява пътя на групата. Коледарите започват в 24 часа на 24 декемви. Коледарите пеят пред домовете на хората, като в народните представи тогава се появяват същества със свръхестествени сили – вампири, таласъми, караконджули и други, а само коледарите със своите песни имат способността да ги прогонят.
Коледарите прогонват отвъдните създания
Смята се, че по този начин светът се преражда, а хаосът, който цари наоколо се превръща в космос. Специални коледарски рефрени желаят на стопаните здраве, благополучие и много разбирателство в дома през цялата година. Първата песен, която изпълняват коледарите е за най-възрастния човек от къщата, а след това пеят за останалите членове на семейството. Интересен факт е, че традицията повелява обиколката да започне от дома на чорбаджиите, кмета, учителя или попа. Коледуването завършва, когато настъпи денят, а в някои села коледарите отиват в центъра на селото и се надпяват.
Коледарите са само мъже
Коледарските групи се създават от 10 – 15 души, но само мъже. Празнично облечените млади момчета обхождат домовете на хората, като винаги тръгват в източна посока. Момците обикновено са ергени, сгодени или по-млади, а най-малките от тях са наречени котки, като тяхна задача е да се движат пред коледарите и да известяват стопаните за тяхното пристигане. Водачът на групата се кръщава различно, според ролята му в самото коледуване. Той се явява посредник между мъртвите и живите, между старата и новата година. Според традицията той трябва да бъде в разцвета на силите си и да е много речовит, за да благославя и желае здраве и успех през годината. В самата коледарска дружина има и маскирани лица, а най-разпространена е двойката старец-невеста.
Стопаните на къщата дарява коледарите
Обикновено стопаните на къщата даряват коледарите с пари, брашно, кравай, боб, мед, питка и други продукти. След като групата изпее коледните песни, водачът, който държи в ръце подарения кравай, изрича коледарска благословия. Прието е стопаните също да отвърнат с добри пожелания, а т.н. трохобер от групата събира даровете. Интересно е, че на някои места ако в къщата има девойка за женене, тя подготвя писан кравай за любимия си. Всички писани краваи се излагат на видно място, стойността им се оценява и започва наддаване. Всяко момче купува кравая на момичето си.
Стана ясно, че Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужва днес тържествена света…
Стана ясно, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е помогнал на граждани, които са закъсали…
Стана ясно, че 3 януари (петък) 2025 за неучебен ден за всички училища на територията…
Стана ясно, че заради катастрофа движението е спряно и е пренасочено през заобиколни маршрути по…
Зимата вече се усеща. Според климатологът Симеон Матев не може да се каже какво ще…
Както е известно, днес църквата почита паметта на Св. Благоверен княз Александър Невски. Той е…
Leave a Comment