Телескопът „Джеймс Уеб“ е близо 100 пъти по-чувствителен „Хъбъл“ и се очаква той да промени разбирането за учените за Вселената, както и да даде отговори на много важни въпроси
Революционният космически телескоп на НАСА „Джеймс Уеб“, създаден, за да надникне възможно най-далеч в Космоса, беше изстрелян с ракета рано в събота от североизточния бряг на Южна Америка, с което се откри дългоочаквана нова ера в астрономическите изследвания, предаде Ройтерс.
Мощният инфрачервен телескоп на стойност 9 млрд. долара, обявен от НАСА за първата космическа обсерватория на следващото десетилетие, беше издигнат в товарния отсек на ракетата „Ариана 5“, която излетя около 12:30 ч. по Гринуич от базата за изстрелване на Европейската космическа агенция (ЕКА) във Френска Гвиана.
Изстрелването беше излъчено на живо в съвместното уеб предаване на НАСА и ИАСА.
„Джеймс Уеб“ става най-модерното съоръжение за космически наблюдения, изпращано някога в пространството, но ще заеме позиция едва след месец, съобщи bTV.
Наречен на името на човека, ръководил НАСА през по-голямата част от 1960 г., нейното формиращо десетилетие, Уеб е около 100 пъти по-чувствителен от своя предшественик телескопа „Хъбъл“ и се очаква да промени разбирането на учените за Вселената и нашето място в нея.
Уеб ще наблюдава Космоса предимно в инфрачервения спектър, което ще му позволи да надникне през облаците от газ и прах.
Конструиран от НАСА с помощта на европейската и канадската космическа агенция, новият телескоп разполага с 6,5-метрово огледало, което му осигурява 7 пъти по-голяма чувствителност от тази на „Хъбъл“ – той би бил способен да открие дори термичната следа на една пчела на Луната.
Освен това, за разлика от „Хъбъл“, „Джеймс Уеб“ възприема не само светлинното, но и инфрачервеното лъчение, съобщи агенция Франс прес.
Първоначалните планове предвиждаха да бъде изведен в орбита през октомври 2018 г., но се появиха технически трудности и това значително забави изстрелването му.
Свръхмодерният апарат трябва да измине 1,5 милиона километра в Космоса, за да достигне до целта си. За това ще бъдат необходими около четири седмици.
Учените планират да използват „Джеймс Уеб“ за изучаване на най-старите звезди и галактики във Вселената, образувани след Големия взрив, както и за търсене на потенциално обитаеми планети.
Амбицията на създателите му е да осветлят по-добре човечеството по два вълнуващи го въпроса: „Откъде идваме?“ и „Сами ли сме във Вселената?“.
Новият апарат ще даде възможност по-добре да бъде изучено формирането на звездите и галактиките, да се наблюдават екзопланетите, каквито учените откриват все по-често, и може би един ден да бъдат намерени сред тях други планети, подобни на нашата Земя.
„Джеймс Уеб“ ще тръгне по стъпките на телескопа „Хъбъл“, направил революционен скок в историята на космическите наблюдения – благодарение на него изследователите откриха например гигантска галактическа черна дупка и установиха наличието на водна пара около някои екзопланети.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
Утре ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Почти тихо време.…
Стана ясно, че катастрофа между тежкотоварни автомобили блокира движенито по автомагистрала „Марица“ в района на…
През първите дни от новата седмица времето ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Сутрин…
На 25.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради оперативни превключвания на съоръженията…
Днес на празникът на Св. Екатерина според традициите, рано сутринта стопанката на дома, която задължително…
Стана ясно, че земетресение с магнитуд 4,1 е било регистрирано в румънския сеизмичен район Вранча,…
Leave a Comment