Категории: Любопитно

Нова ера в астрономическите изследвания: Телескоп ще даде отговор на въпроса сами ли сме във Вселената (ВИДЕО)

Реклама

Телескопът „Джеймс Уеб“ е близо 100 пъти по-чувствителен „Хъбъл“ и се очаква той да промени разбирането за учените за Вселената, както и да даде отговори на много важни въпроси 

Революционният космически телескоп на НАСА „Джеймс Уеб“, създаден, за да надникне възможно най-далеч в Космоса, беше изстрелян с ракета рано в събота от североизточния бряг на Южна Америка, с което се откри дългоочаквана нова ера в астрономическите изследвания, предаде Ройтерс.

Мощният инфрачервен телескоп на стойност 9 млрд. долара, обявен от НАСА за първата космическа обсерватория на следващото десетилетие, беше издигнат в товарния отсек на ракетата „Ариана 5“, която излетя около 12:30 ч. по Гринуич от базата за изстрелване на Европейската космическа агенция (ЕКА) във Френска Гвиана.
Изстрелването беше излъчено на живо в съвместното уеб предаване на НАСА и ИАСА.

„Джеймс Уеб“ става най-модерното съоръжение за космически наблюдения, изпращано някога в пространството, но ще заеме позиция едва след месец, съобщи bTV.

Наречен на името на човека, ръководил НАСА през по-голямата част от 1960 г., нейното формиращо десетилетие, Уеб е около 100 пъти по-чувствителен от своя предшественик телескопа „Хъбъл“ и се очаква да промени разбирането на учените за Вселената и нашето място в нея.

Уеб ще наблюдава Космоса предимно в инфрачервения спектър, което ще му позволи да надникне през облаците от газ и прах.

Конструиран от НАСА с помощта на европейската и канадската космическа агенция, новият телескоп разполага с 6,5-метрово огледало, което му осигурява 7 пъти по-голяма чувствителност от тази на „Хъбъл“ – той би бил способен да открие дори термичната следа на една пчела на Луната.

Освен това, за разлика от „Хъбъл“, „Джеймс Уеб“ възприема не само светлинното, но и инфрачервеното лъчение, съобщи агенция Франс прес.

Първоначалните планове предвиждаха да бъде изведен в орбита през октомври 2018 г., но се появиха технически трудности и това значително забави изстрелването му.

Свръхмодерният апарат трябва да измине 1,5 милиона километра в Космоса, за да достигне до целта си. За това ще бъдат необходими около четири седмици.

Учените планират да използват „Джеймс Уеб“ за изучаване на най-старите звезди и галактики във Вселената, образувани след Големия взрив, както и за търсене на потенциално обитаеми планети.

Амбицията на създателите му е да осветлят по-добре човечеството по два вълнуващи го въпроса: „Откъде идваме?“ и „Сами ли сме във Вселената?“.

Новият апарат ще даде възможност по-добре да бъде изучено формирането на звездите и галактиките, да се наблюдават екзопланетите, каквито учените откриват все по-често, и може би един ден да бъдат намерени сред тях други планети, подобни на нашата Земя.

„Джеймс Уеб“ ще тръгне по стъпките на телескопа „Хъбъл“, направил революционен скок в историята на космическите наблюдения – благодарение на него изследователите откриха например гигантска галактическа черна дупка и установиха наличието на водна пара около някои екзопланети.

По публикацията работи: Мариела Анастасова

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Какво ще бъде времето по Черноморието в първия ден от новата седмица

Утре ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Почти тихо време.…

преди 42 минути

Два тира катастрофираха на магистралата

Стана ясно, че катастрофа между тежкотоварни автомобили блокира движенито по автомагистрала „Марица“ в района на…

преди 2 часа

Пълна прогноза за времето през новата седмица

През първите дни от новата седмица времето ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Сутрин…

преди 2 часа

Гответе се за спиране на тока във Варненско рано в понеделник

На 25.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради оперативни превключвания на съоръженията…

преди 2 часа

Днес е голям празник и има строги забрани за жените. Ето какви са те

Днес на празникът на Св. Екатерина според традициите, рано сутринта стопанката на дома, която задължително…

преди 2 часа

Вранча се разтресе. Пълни подробности за земетресението

Стана ясно, че земетресение с магнитуд 4,1 е било регистрирано в румънския сеизмичен район Вранча,…

преди 3 часа