Директорът на Регионалния исторически музей във Варна изказва позицията си спрямо протеста на музейните работници и призовава варненци да ходят по-често на музеи, защото това ще бъде единственият начин браншът да оцелее
Както ви съобщихме вчера, от Регионалния исторически музей във Варна изпратиха уведомление до медиите, в което обясниха, че се присъединяват към националната стачка на музеите в страната.
В знак на протест: Музеи във Варна затварят за посетители
Днес Нова Варна се свърза с директора на Регионалния исторически музей в града – Игор Лазаренко, който даде някои пояснения около протеста и състоянието на бранша.
„Нашите искания не са от сега, те са още от миналата година. Ставаше дума за 50% увеличение на държавната субсидия“, заяви Лазаренко.
„Говорим за щатни бройки, за закрити площи, както и за някои други плащания, касаещи дейността на музеите. Имам предвид за пенсиониране на колеги. Всъщност всичко това беше договорено още миналата година, но на практика така се случи, че първо нямаше правителство в края на годината… Сега влязохме в новата година, оказа се, че няма бюджет“, допълни директорът на РИМ.
Според Лазаренко предвиденото увеличение на субсидията от 5%, всъщност покрива само увеличаването на минималната работна заплата.
Първите 3 месеца Варненският музей кара с бюджета от миналата година, а за тези месеци трябва да плати 64 000 лв. за парно.
Лазаренко допълни, че газта се плаща авансово. Това са обеми, които са заложени и сега трябва да се платят, без значение дали се използват или не. „Увеличението на газта специално за нас е някъде над 4 пъти“, коментира директорът на РИМ.
Игор Лазаренко споделя, че не се надява на големи резултати от протеста, тъй като след като един път е вкаран за обсъждане като проектобюджет, вероятността да бъде коригиран на първо и второ четене, е минимална.
„В конкретния случай, след като имаше ясно заявено отношение на министър Асен Василев, изобщо към дейността на музеите, ясно е, че изключваме възможността за някакви финансови индексации. Но след като имаме яснота за неговата позиция, би трябвало да излезем и с наша“.
Той добавя, че не би било от полза да се предприемат по-драстични мерки, тъй като цялата гилдия, и музейната, и галерийната, е около 3600 човека. „Така, че дори и да организираме някакъв масов протест в София, не можем да съберем чак такава обществена подкрепа, каквато могат да речем полицаи и пожарникари“, казва Лазаренко.
„Нашата работа някак не се вижда. Докторите са на първа линия, учителите са на първа линия, ние някак си стоим зад това, което показваме. Нашият продукт говори за нас, а не ние самите да говорим за продукта си. Единственият вариант, който можем да покажем като протест, е да ограничим достъпа на хората до това, което предлагаме“, добавя Лазаренко
Той споделя, че за съжаление февруари месец във Варна винаги е бил слаб като туристически сезон, което няма нищо общо с ковид кризата. Тази тенденция е от години. Затова директорът на РИМ смята, че този протест няма да бъде отразен дори и от туристите и гостите на града, тъй като такива няма.
„Молбата ми към варненци е да ходят по-често на музеи, защото това ще бъде единственият начин ние да оцелеем финансово през настоящата година. От гледна точка на това, че ние се издържаме до известна степен от приходите, които получаваме, а те драстично намаляха. Всяко едно посещение на музей ще бъде подкрепа за нас. Апелирам към съпричастността на варненци“, завършва Игор Лазаренко пред Нова Варна.
Днес пред обществеността беше представено ново гражданско движение, което има за цел да промени политическата…
Днес, 16.11.2024 г. поради предизвикана авария от частна фирма от 16 до отстраняване на аварията…
Както е известно Рождественският пост вече започна, така че трябва да се опитате да не…
На 17 ноември църквата почита светеца и богослов Григорий Чудотворец. Ето какви са традициите, знаците…
Стана ясно, че е получен сигнал за пожар в изоставени складове на бившия месокомбинат "Родопа"…
Стана ясно, че тежка катастрофа е станала между камион и кола в Бургас. Инцидентът е…
Leave a Comment