Екстремни горещини, наводнения и суша в Европа ще доведат до сериозни икономически проблеми, както и до щети върху инфраструктурата. Ако температурите се повишат допълнително, това ще доведе и го загуба на реколтата от царевица
Суша ще засегнe Европа заради климатичните промени, предаде Асошиейтед прес, като цитира специалисти на ООН. Намаляването на земеделските добиви и битката за все по-ограничените водните ресурси, особено в южната част на континента, са основни рискове от продължаващото повишаване на глобалните температури, предаде БТА.
Тези заключения са част от доклада на Междуправителствената експертна група на ООН за климатичните промени, представен в понеделник. Оценките на специалистите информират политиците как да се предотврати затоплянето на планетата с повече от 1,1 градуса по Целзий, които вече е факт от индустриалния период.
В Европа екстремните горещини, наводнения и суша ще доведат до широко разпространени икономически проблеми, включително до щети на инфраструктурата и енергийните доставки, до необходимост от повече климатизация и по-голямо търсене на вода, предупреждава докладът.
Тъй като затоплянето в Европа става по-бързо от средното в глобален мащаб, специалистите на ООН представят картина на континент, разделен на две: все по-сух юг, борещ се с опустяването и конкуренция за по-оскъдна вода, и север, адаптиращ се към по-традиционен средиземноморски климат, който би могъл да осигури известно подобрение на добивите на културите и растежа на горите, но и с рискове, които крие.
Ако температурите се повишат с допълнителни 1,9 градуса по Целзий, загубите на реколтата от царевица могат да достигнат 50 процента, особено в Южна Европа, предупреждава докладът. Добивът на пшеница на север обаче може да се увеличи, но ако затоплянето не надвиши 2 градуса от прединдустриалните нива или 0,9 градуса над средната температура в момента.
От континентална гледна точка в доклада се казва, че заради комбинираните топлина и суша, „се очакват значителни загуби на селскостопанска продукция в повечето европейски райони през 21-ви век, които няма да бъдат компенсирани от печалбите в Северна Европа“.
Европа ще понесе и други отрицателни въздействия. Предвижда се щетите в крайбрежните райони да се увеличат най-малко десетократно до края на века, и ако се достигне прагът на затопляне от 3 градуса по Целзий, то „разходите за пораженията и хората, засегнати от валежи и наводнения, могат да се удвоят“. За някои крайбрежни общности това ще бъде „екзистенциална заплаха“, се казва в доклада.
Очаква се неравенството да се увеличава и между страните, тъй като нарастват смъртните случаи от топлинен удар, непоносимите лета и непоправимите щети на екосистемите.
По публикацията работи: Мариела Анастасова
Нова туристическа пътека ще бъде маркирана край Варна, съобщават от пресцентъра на Общински съвет -…
В новаторско откритие учени предполагат, че Уран и неговите пет най-големи луни може да имат…
От днес (15 ноември) започват Коледните пости. В следващите дни се ядат само постни храни,…
От пресцентъра на МВР предоставиха за медия "Нова Варна" обобщени резултати от специализираната полицейска операция…
Припомняме, че на 12 ноември около 00:20 ч. актьорът Димо Алексиев беше засечен да шофира…
Беше обявено поредно увеличение на заплатите на служителите в Европейската комисия (ЕК). То влиза в…
Leave a Comment