Категории: България

БАН с официална информация: Има ли риск от радиоактивно облъчване за българското население

Реклама

Във връзка със съобщения в медиите за военни действия в района на Чернобилската и Запорожката АЕЦ в Украйна и последвалото безпокойство в част от българското население, следва да се има предвид, че в Република България се извършва непрекъснат мониторинг на гама-фона от пет ведомства, научаваме от официалната страница на БАН във интернет. 

Ведомствата са:

Изпълнителна агенция по околна среда към МОСВ поддържа Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на гама-фона (BULRaMo система);
В Националния център по радиобиология и радиационна защита към МЗ се извършва измерване на гама-фон в една точка;
Главна дирекция “Гражданска защита” към МВР получава данни от измерването на гама-фона от 335 поста, разположени в общински администрации и от 28 поста, разположени в областни администрации;
АЕЦ “Козлодуй” измерва гама-фона чрез Автоматизираната информационна система за външен радиационен контрол, която е обединена с BULRaMo системата и чрез Автоматизираната информационна система за радиационен мониторинг „Катрин“;
Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ) към БАН извършва измервания на връх Мусала, чрез своята Базова екологична обсерватория (БЕО) и в 7 точки на територията на института и изследователския реактор ИРТ-2000 в Научен комплекс-2, гр. София.
При направена справка за състоянието на радиационния гама-фон за гр. София (шест детектора GIM 204, позиционирани в различни точки на изследователски реактор при ИЯИЯЕ-БАН) за периода 01.02-04.03.2022 г. се установи, че среднодневните стойности варират от 0,16 до 0,17 µSv/h (Фиг. 1). Среднодневните стойности на радиационния гама-фон за връх Мусала варират през същия период от 0,14 до 0,16 µSv/h.

За територията на Република България естествения радиационен гама-фон е в границите от 0,06 до 0,40 µSv/h. В тази връзка може да се направи извод, че към настоящия момент няма риск за българското население и не се налага предприемане на радиационно-защитни мерки.

На връх Мусала ИЯИЯЕ-БАН извършва денонощно пробовземане от трансграничния атмосферен поток на височина около 3000 м. Така могат да бъдат открити минимални концентрации радиоактивни вещества, преминали над територията на България и Югоизточна Европа. Измерванията на пробите се извършват в ИЯИЯЕ-БАН с помощта на прецизна спектрометрична апаратура. ИЯИЯЕ-БАН ще продължи осъществяването на мониторинг и своевременното информиране на обществото.

В аерозолните проби от връх Мусала взети в периода 21.02-02.03.2022 г. не се наблюдават повишени нива на радиоактивният фон, а измерените стойност на обемната специфична активност на някои техногенни радионуклиди като йод-131 (131I) и цезий-137 (137Cs) са под минимално детектируемите нива – 0,1 Bq/m3 и 0,3 Bq/m3 съответно. Тези стойности са значително под границата на средногодишната обемна активност на атмосферен въздух в жилища и на открито, определени за критична група от населението, съгласно Приложение №2 към чл. 18, ал. 6 на Наредба за радиационна защита издадена от Агенция за ядрено регулиране, Таблица 4 (Вторични граници на годишно постъпване на отделни радионуклиди в организма на лица от населението за шест възрастови групи чрез вдишване на аерозоли, разтворими или химически активни (неблагородни) газове и пари и на средногодишната обемна активност на атмосферен въздух в жилища и на открито). Допустимите нива са: 131I (7,3 Bq/m³) и 137Cs (3,2 Bq/m³).

На площадката на изследователския реактор при ИЯИЯЕ-БАН са разположени три броя аерозолни монитори тип ABMP 201L. Резултатите от тяхната работа са представени на Фиг. 2 – Фиг. 5 (МДА е съкращение от минимално детектируема активност; червената линия показва граничната стойност за съответния радионуклид според Наредбата за радиационна защита). Чрез сравнение с измерените стойности за сходен период през миналата година се вижда, че стойностите от изминалата седмица са в нормални граници.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Какво ще бъде времто днес по Черноморието

Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Почти тихо време.…

преди 34 минути

Царят на трапезата: Как да приготвим най-вкусния тиквеник

Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…

преди 14 часа

Идва Андреевден. Как се подготвя празничната трапеза

След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…

преди 14 часа

Новата седмица започва с празник. Ето кой има имен ден в понеделник

Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…

преди 15 часа

Масови полицейски проверки по пътищата на страната

10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…

преди 15 часа

Няколко вида чай, които ще ви избавят от кашлицата

Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…

преди 17 часа